TIVda Rossiya elchisi bilan uchrashuv o'tkazildi
TOSHKENT, 3-may. /"Dunyo" AA/.  O'zbekiston tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Bobur Usmanov kecha Rossiya elchisi Oleg Malginov bilan uchrashuv o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
TIV ma'lumotiga ko'ra, muzokaralar chog'ida O'zbekiston-Rossiya hamkorligining ustuvor yo'nalishlari yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Tomonlar kun tartibining dolzarb masalalarini muhokama qildilar hamda ikki va ko'p tomonlama hamkorlik doirasida oliy va yuqori darajadagi bo'lajak tadbirlar jadvalini kelishib oldilar.
Tomonlar O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi konsullik-huquqiy masalalar bo'yicha hamkorlik yuqori darajada ekanini ta'kidladilar: har yili konsullik masalalari yuzasidan maslahatlashuvlar o'tkazilmoqda. Shuningdek, migratsiya sohasida ham yaqin hamkorlik yo'lga qo'yilgan: O'zbekiston fuqarolarini Rossiyada ishlash uchun tashkiliy jalb etish masalalarini tartibga solish yuzasidan ikki tomonlama ishchi guruh har oy muntazam yig'ilishlar o'tkazmoqda.
O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi tashqi ishlar vazirliklari o'rtasidagi muntazam maslahatlashuvlarfuqarolarning huquq va manfaatlarini samarali himoya qilishga, konsullik xizmatlari sohasidagi hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirishga, shuningdek mehnat migratsiyasi bilan bog'liq masalalarni tezkorlik bilan hal qilishga xizmat qilayotgani alohida qayd etildi. Bularga fuqarolarning jo'nab ketishidan oldingi til va kasbiy tayyorgarlik, ruxsat berish tartib-taomillarining bir qismini O'zbekistonda amalga oshirish va qonunchilikka rioya etilishini ta'minlash kabi masalalar kiradi.
Muzokaralar davomida O'zbekiston tomoni Rossiya tomonining e'tiborini Rossiya Federatsiyasida O'zbekistondan kelgan mehnat muhojirlarining huquqlari buzilishi va ularga nisbatan qo'pol muomala holatlari haqidagi ko'payib borayotgan xabarlarga qaratdi.
Bunday holatlar Rossiya hududida mehnat faoliyati olib borayotgan O'zbekiston fuqarolarining huquq va erkinliklarini buzish hisoblanishi, bu huquq va erkinliklar esa yashab turgan mamlakat qonunchiligi asosida ta'minlanishi lozimligi ta'kidlandi.
Shu munosabat bilan, ko'tarilgan masalani sinchkovlik bilan o'rganish va O'zbekiston tomonining xavotirlarini Rossiya Federatsiyasining tegishli vakolatli organlariga yetkazish zarurligi alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida O'zbekiston va Rossiya fuqarolarining ikki mamlakat hududidagi huquq va erkinliklarini o'zaro ta'minlash bo'yicha yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishildi.