O'zbekiston va YUNIDO hamkorlikni tizimli rivojlantirish maqsadida qo'shma "Yo'l xaritasi"ni ishlab chiqish to'g'risida kelishib oldi
Iyun 04, 2025. 19:06 • 2 daq
TOSHKENT, 4-iyun. /"Dunyo" AA/. BMTning Sanoatni rivojlantirish tashkilotining (YUNIDO) Vena shahrida joylashgan qarorgohida O'zbekiston qishloq xo'jaligi vaziri o'rinbosari Alisher Shukurov va tashqi ishlar vaziri maslahatchisi Munira Aminova tarkibidagi mamlakatimiz delegatsiyasining mazkur tashkilot rahbariyati bilan muzokaralari bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
TIV ma'lumotiga ko'ra, mazkur tadbirda YUNIDOning bosh direktori o'rinbosari Siyong Chjou, tashkilotning innovatsiyalar, iqtisodiy transformatsiya masalalari bo'yicha ijrochi direktori Gyunter Beger, qishloq xo'jaligi, innovatsiyalarni moliyalashtirish, iqlim o'zgarishi va mintaqaviy boshqarmalari mas'ullari ishtirok etishdi.
Muloqot davomida YUNIDO bilan hamkorlikda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan loyihalar holati muhokama etildi va ustuvor yo'nalishlar, yaqin va o'rta kelajakdagi rejalar to'g'risida fikrlar almashildi.
YUNIDO vakillari bugungi kunda O'zbekistonda yengil sanoat, xususan to'qimachilik sohasi, sanoat zonalarini zamonaviy eko-sanoat parklarga aylantirish, Orolbo'yi mintaqasi ekotizimi va sanoatini tiklash kabi yo'nalishlarda yirik loyihalar bo'yicha samarali ishlar amalga oshirilayotganini ma'lum qilishdi.
Shu bilan birga, xorijiy donor davlatlar va moliyaviy tashkilotlar ishtirokida texnik hamkorlik orqali respublikamizda energetika, raqamlashtirish va dekarbonizatsiya sohalarida yangi loyihalarni ishlab chiqib, ularni hayotga tatbiq etishga tayyorliklarini bildirishdi.
Ta'kidlash joizki, amalga oshirilayotgan barcha loyihalar respublika sanoati salohiyatini kuchaytirish, chet eldan investitsiyalarni jalb qilish maqsadida sohalarni ekologik va texnologik jihatdan tayyorlash va O'zbekistonning jahon bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishga yo'naltirilgan.
Uchrashuv so'ngida O'zbekiston hukumati va YUNIDO o'rtasida hamkorlikni tizimli rivojlantirish maqsadida qo'shma "Yo'l xaritasi"ni ishlab chiqish va tashkilot rahbariyatining O'zbekistonga tashrifini amalga oshirishga kelishib olindi.