"JAUNS" portali: YUNESKO va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik tobora mustahkamlanmoqda
RIGA, 30-oktabr. /"Dunyo" AA/. Latviyaning nufuzli "JAUNS" yangiliklar portalida "O'zbekiston va YUNESKO o'rtasidagi hamkorlik turizm uchun yangi ufqlarni ochmoqda" sarlavhali maqola e'lon qilindi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Nashrda O'zbekiston tobora muhim xalqaro turizm yo'nalishi sifatida o'zini namoyon qilayotgani ta'kidlangan. Boy madaniy meros va noyob tabiiy landshaftlarning uyg'unligi mamlakatni sayohatchilarga Buyuk ipak yo'lining haqiqiy xazinasi sifatida ochib beradi. Shuni inobatga olgan holda, YUNESKO bilan hamkorlik alohida ahamiyat kasb etadi: obidalar va hududlarni Butunjahon merosi obyekti sifatida e'tirof etish ularni jahon miqyosida targ'ib qilish, sayyohlarda qiziqish uyg'otish va O'zbekistonning jahon turizm industriyasidagi o'rnini mustahkamlash imkonini beradi.
O'zbekiston hududida joylashgan yettita obyekt, jumladan, uchta transchegaraviy obyekt hozirda YUNESKOning Butunjahon merosi ro'yxatiga kiritilgan. Ularning har biri ushbu yo'nalishlarni rivojlantirish, xorijlik sayyohlar oqimini yengillashtirish va biznes, mehmonxona sanoati, xizmat ko'rsatish va transport infratuzilmasi uchun yangi imkoniyatlar ochishda muhim rol o'ynaydi.
"Butunjahon merosi ro'yxatiga madaniy obyektlar bilan bir qatorda tabiiy obyektlar ham kiritilgan. O'zining biologik xilma-xilligi bilan mashhur G'arbiy Tyan-Shan ekoturizm va trekking uchun mashhur joy hisoblanadi. Bu yerda o'simlik va hayvonot dunyosining noyob turlarini uchratish, shuningdek, dunyoga mashhur ko'plab mevali daraxtlar paydo bo'lgan tabiiy muhitni his qilish mumkin. Moʻtadil Turon cho'llari sayohatchilarni o'zining ekstremal tabiiy sharoitlari va xilma-xil ekotizimlari bilan hayratda qoldiradi, bu esa bu joyni sarguzashtlar va ekoturistlar uchun ayniqsa jozibador qiladi. Sharq va G'arbni bog'lovchi Ipak yo'lining Zarafshon-Qoraqum yo'lagi sayyohlarga asrlar davomida savdo va madaniy almashinuv arteriyasi bo'lib xizmat qilgan qadimiy karvon yo'llari bo'ylab sayohat qilish imkoniyatini beradi", – deyilgan maqolada.
Ta'kidlanishicha, bu obyektlarning har biri nafaqat sayyohlik yo'nalishlarining asosini tashkil etadi, balki O'zbekiston brendini xalqaro maydonda tanitishning muhim vositasiga ham aylanadi. Butunjahon merosi obyektlarini targ'ib qilish xalqaro turoperatorlar o'rtasida mamlakatga bo'lgan qiziqishni oshiradi, xalqaro tashriflar ko'payishiga xizmat qiladi, yangi ish o'rinlari yaratiladi va iqtisodiy taraqqiyotga sezilarli hissa qo'shadi.
"Turizm nafaqat xizmat ko'rsatish sohasi, balki O'zbekistonning ochiq, zamonaviy va jadal rivojlanayotgan davlat sifatidagi nufuzini mustahkamlashning strategik resursiga aylanib bormoqda", – deyiladi manbada.
Maqolada yozilishicha, Samarqand 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga mezbonlik qilishi, ayniqsa, ramziy ma'noga ega. "Ushbu keng ko'lamli tadbir so'nggi 40 yil ichida birinchi marta Fransiya poytaxti tashqarisida o'tkaziladi. Forum 200 ga yaqin davlatdan delegatlarni jamlaydi va O'zbekistonning sayyohlik salohiyatini namoyish etish uchun o'ziga xos platforma bo'ladi. Mamlakat uchun ushbu tadbir jahon turizmi va sivilizatsiyalar muloqoti markazi maqomini mustahkamlash, sanoatni rivojlantirish va xalqaro hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochishda muhim qadam bo'ladi", – deya urg'ulangan manbada.