Rossiyadan munosabat: O'zbekiston madaniy va ta'lim tashabbuslarini rivojlantirishda ishonchli va hurmatga hamkor
Noyabr 01, 2025. 13:59 • 2 daq
MOSKVA, 1-noyabr. /"Dunyo" AA/. Rossiya davlat gumanitar universitetining xalqaro aloqalar bo'yicha eksperti Yuriy Sigov "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30-oktyabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimidagi nutqi haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Ma'lumki, Samarqand YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohidan tashqarisida qirq yildan so'ng o'tkazilayotgan Bosh konferensiyasiga mezbonlik qilmoqda. Shu dalilning o'zi ham O'zbekistonning nafaqat muhim va keng ko'lamli xalqaro tadbirlarni o'tkazishda, balki respublikaning ham mintaqada, ham global miqyosda madaniyat, san'at va ta'limni rivojlantirishdagi roli nihoyatda oshgan xalqaro obro'sidan dalolat beradi. Bosh konferensiyaning ochilishida so'zga chiqqan O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev YUNESKO o'zining 80 yilligini nishonlayotgani so'nggi yillarda ta'lim, fan, madaniyat, san'at va axborot sohasidagi global hamkorlik, shuningdek, o'zaro ishonch va birdamlik uchun hurmatli global institutga aylanganini ta'kidladi. Bu butun dunyo bo'ylab ta'limni rivojlantirishga katta e'tibor qaratadi va turli mamlakatlar va xalqlar o'rtasida sivilizatsiyalararo muloqotni faol ravishda qo'llab-quvvatlaydi.
Prezident haqli ravishda O'zbekiston tashabbusi bilan "Xiva jarayoni: Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish" (2021) rezolyutsiyasi, Erta bolalikni parvarish qilish va ta'lim bo'yicha Toshkent deklaratsiyasi va Xalqaro axborotga universal kirish kunini nishonlash to'g'risidagi Toshkent deklaratsiyasi kabi muhim hujjatlar qabul qilinganini ta'kidladi.
Menimcha, YUNESKO Bosh konferensiyasini Samarqandda o'tkazish O'zbekistonning madaniy va ta'lim tashabbuslarini rivojlantirishda ishonchli sherik sifatidagi umumiy imijini targ'ib qilishda, ham Samarqandning o'zi, ham Respublika salohiyatini oshirishda juda muhim rol o'ynaydi. Axir, xorijiy mehmonlar nafaqat rasmiy uchrashuvlarda ishtirok etadilar, balki Yangi O'zbekistonni o'z ko'zlari bilan ko'rishadi. Va bu har qanday rasmiy reklamadan ko'ra samaraliroq bo'ladi.