Xitoydan munosabat: Avazada bo'lib o'tgan uch tomonlama muzokaralar Markaziy Osiyo iqtisodiy va siyosiy hamkorlikning asosiy markaziga aylanib borayotganini tasdiqladi
Avgust 23, 2025. 14:06 • 2 daq
PEKIN, 23-avgust. /"Dunyo" AA/. Jenmin universiteti huzuridagi Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha markaz direktori o'rinbosari Lyu Syuy "Dunyo" AA uchun intervyusida Prezident Shavkat Mirziyoyevning 22-avgust kuni Turkmanboshi shahrida bo'lib o'tgan "Ozarbayjon – Turkmaniston – O'zbekiston" formatidagi uch tomonlama sammitdagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi.
– O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov Avazada bo'lib o'tgan muzokaralari mamlakatlar o'rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashda muhim qadam bo'ldi.
Xitoy Markaziy Osiyoda yaxshi qo'shnichilik va o'zaro manfaatli hamkorlik namunasi bo'lgan O'zbekiston-Turkmaniston munosabatlari jadal rivojlanib borayotganini yuksak qadrlaydi. Tovar ayirboshlash hajmining 700 million dollarga oshgani, erkin savdo zonasining tashkil etilgani iqtisodiy integratsiyadagi haqiqiy muvaffaqiyatlardan dalolat beradi.
Ayniqsa, Xitoyning "Bir makon, bir yo'l" tashabbusi maqsadlariga mos keladigan energetika, transport va qishloq xo'jaligidagi loyihalar bo'yicha hamkorlikda olib borilayotgan ishlar e'tiborga molik.
"Shovot-Toshovuz" savdo zonasining tashkil etilishi hududlararo hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Xitoy butun Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va farovonlikka hissa qo'shadigan tashabbuslarni qo'llab-quvvatlashga tayyor.
O'z navbatida, "Ozarbayjon-Turkmaniston-O'zbekiston" uch tomonlama formati ham xalqaro transport yo'laklarini rivojlantirish mantig'iga mos keladigan mintaqaning tranzit salohiyatini mustahkamlashi bilan katta qiziqish uyg'otmoqda. Xitoy buni global iqtisodiy o'zaro bog'liqlikning muhim elementi deb biladi va mamlakatlar o'rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga umid qiladi.
Umuman olganda, hozirgi muzokaralar Markaziy Osiyo iqtisodiy va siyosiy hamkorlikning asosiy markaziga aylanib borayotganini tasdiqlaydi. Xitoy bunday konstruktiv muloqotlarni olqishlaydi va mintaqani barqaror rivojlantirishga qaratilgan qo'shma loyihalarda ishtirok etishga tayyor.