Xitoydan munosabat: Samarqand tajribasi va YUNESKO konferensiyasida e'lon qilingan tashabbuslar zamonaviy dunyo Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishi uchun zarur bo'lgan modeldir
Noyabr 02, 2025. 10:42 • 2 daq
SHANXAY, 2-noyabr. /"Dunyo" AA/. Shanxay kreativ iqtisodiyot assotsiatsiyasi direktori o'rinbosari, Shanxay san'at kolleksiyalari muzeyi direktori Xun Muchin "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 30-oktyabr kuni Samarqandda bo'lib o'tgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimidagi nutqi haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Ta'lim, fan va madaniyat sohasida qarorlar qabul qilishning asosiy global platformasi bo'lgan YUNESKO Bosh konferensiyasini Samarqandda o'tkazish to'g'risidagi qaror chuqur ramziy ahamiyatga ega voqea bo'ldi. Bu shunchaki joyning o'zgarishi emas, balki Markaziy Osiyoning o'sib borayotgan ta'sirini idrok etish va tan olishning global madaniy modelini qayta ko'rib chiqish belgisidir.
O'zbekiston uchun forumga mezbonlik qilish uning madaniy merosni himoya qilish, ta'lim tizimini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirishdagi yutuqlarini xalqaro miqyosda tan olish akti bo'ldi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning tarixiy yodgorliklarni tiklash va madaniy joylarni raqamlashtirishni qamrab olgan keng ko'lamli tashabbuslari Samarqand, Buxoro va Xiva kabi durdonalarga yangi hayot bag'ishladi.
O'zbekiston madaniy merosni zamonaviy iqtisodiy va ijtimoiy hayotga maqsadli ravishda integratsiyalashtirmoqda, uni rivojlanish resursiga aylantirmoqda. Samarqandda "Boqiy shahar" kabi madaniy majmuaning yaratilishi bu sadoqatning yaqqol namunasidir. Ushbu loyiha an'anaviy me'moriy shakllarni zamonaviy infratuzilma talablari bilan muvaffaqiyatli birlashtirib, nafaqat sayyohlarni o'ziga jalb qiluvchi, balki xalqaro konferensiyalar va ilmiy almashinuvlar uchun joy bo'lib xizmat qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasining ochilish marosimidagi nutqida ta'kidlaganidek, zamon bizdan YUNESKOning global maqsadlariga erishishimizni va ko'p qirrali hamkorligimizni yangi bosqichga ko'tarishni talab qilmoqda. Bu fikrlarda O'zbekiston tomonidan ilgari surilgan, an'analar va innovatsiyalarni uyg'unlashtirgan aniq takliflarda mukammal aks etgan.
Kelajakka e'tibor qaratgan holda, Toshkent hamkorlikni yangi bosqichga ko'tarishni taklif qilmoqda, inklyuziv ta'limni rivojlantirish va YUNESKOning ixtisoslashtirilgan platformasini yaratish, "Sun'iy intellekt – maktab" loyihasini amalga oshirish va Kasbiy ta'lim bo'yicha Butunjahon sammitini o'tkazish orqali sun'iy intellektni keng joriy etishni qo'llab-quvvatlamoqda.
Shu bilan birga, mamlakat merosni saqlashga sodiqligini kuchaytirmoqda, Xalqaro hujjatli meros kunini belgilash va Raqamli meros xalqaro institutini yaratishni taklif qilmoqda. YUNESKOning Ayollar yetakchiligi akademiyasini tashkil etish, YUNESKOning Ekologik poytaxt unvonini targ'ib qilish va Media savodxonlik strategiyasini ishlab chiqish tashabbuslari ham shunga o'xshash keng qamrovli yondashuvni namoyish etadi.
Muxtasar aytganda, Samarqand tajribasi va ushbu konferensiyada e'lon qilingan tashabbuslar zamonaviy dunyo barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishi uchun zarur bo'lgan modeldir.