Pokistondan munosabat: O'zbekiston Prezidentining Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig'ilishida ishtirokini navbatdagi diplomatik qadam bo'ldi
Iyun 29, 2025. 13:59 • 2 daq
ISLOMOBOD, 28-iyun. /"Dunyo" AA/. "Umumiy kelajakka jamiyati" tahlil markazi ijrochi direktori Xolid Taymur Akram (Pokiston) "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 27-iyun kuni Minsk shahrida bo'lib o'tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining (YEOIK) navbatdagi yig'ilishidagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi:
– O'zbekiston Prezidentining Minskka amaliy tashrifi va Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig'ilishida ishtirokini navbatdagi diplomatik qadam deb hisoblayman. Bu, aslida, Yevroosiyo ishonch geografiyasining kengayish nuqtasi bo'lib, bu yerda O'zbekiston integratsiyaga rasmiy a'zoliksiz, lekin real mazmun bilan o'ziga xos yondashuvni namoyish etmoqda.
Rasmiy Toshkentning YEOII bilan o'zaro aloqalari yo'lga qo'yilgan institutsional yetukligiga alohida e'tibor qaratilmoqda. Pilot loyihalar, logistikani raqamlashtirish, qishloq xo'jaligi dasturlari, muvofiqlashtirish formatlarida ishtirok etish O'zbekiston integratsiya mexanizmlariga savollar bilan emas, balki tayyor yechimlar bilan kelayotganidan dalolat beradi. Geoiqtisodiy rejada Minskka tashrif Toshkent barqaror o'sish yo'llarini aniq ko'rib chiqayotganini, ikki tomonlama asoslar bilan cheklanmasdan, mamlakat YEOII platformasidan o'zining tashqi iqtisodiy siyosatini kengaytirish vositasi sifatida foydalanayotganini, shu bilan birga tranzit va sanoat jozibadorligini mustahkamlashini ko'rsatadi.
O'zbekiston, aslida, pragmatizm va milliy manfaatlar rasmiy maqom uchun qurbon qilinmagan, aksincha, integratsiya yo'nalishining harakatlantiruvchi kuchi bo'lib xizmat qiladigan mintaqaviy birlashmalarda bog'liq ishtirok etish modeli konturlarini belgilab beradi.
Belarusga tashrifning o'zi ramziy ma'noga ega. Unda O'zbekiston tashqi siyosatining ko'pvektorliligi, nafaqat Sharq-Janub yo'nalishida, balki Sharq-Shimol o'qi bo'ylab hamkorlik kanallarini, jumladan, sanoat, logistika va texnologik yo'laklarni rivojlantirishga tayyorligi alohida ta'kidlanadi.
Ishonchim komilki, bu tashrif shunchaki vaziyatni to'g'rilab qo'ymaydi, balki O'zbekiston integratsiyalashgan tafakkurining navbatdagi bosqichini belgilab beradi. Bunda mamlakat Yevroosiyo kun tartibining oddiy kuzatuvchisi emas, balki faol hammuallifiga aylanadi.