Tojikistondan munosabat: O'zbekiston Prezidentining YOII doirasidagi takliflari uzoq muddatli va ko'p tomonlama hamkorlik uchun mustahkam zamin yaratishga qaratilgan
Iyun 28, 2025. 11:38 • 2 daq
DUSHANBE, 28-iyun. /"Dunyo" AA/. Tojikiston Milliy fanlar akademiyasi Falsafa, siyosatshunoslik va huquq instituti ilmiy xodimi Viktor Kim "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 27-iyun kuni Minsk shahrida bo'lib o'tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining (YOIK) navbatdagi yig'ilishidagi ishtiroki haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YOII) 2024-yil 29-mayda Ostona shahrida Belarus, Qozog'iston va Rossiya rahbarlari tomonidan imzolangan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi to'g'risidagi shartnomaga muvofiq 2015-yil 1-yanvarda tashkil etilgan va o'z faoliyatini boshlagan xalqaro integratsion iqtisodiy birlashmadir. Armaniston va Qirg'iziston shartnomaga qo'shildi.
O'zbekistonning YOII bilan hamkorligi 2020-yilda kuzatuvchi davlat sifatida boshlandi. Ta'kidlash joizki, O'zbekiston 2017-yildan boshlab va shu kungacha xalqaro hamda mintaqaviy maydonda nafaqat mamlakat ichida tub islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirayotgan davlat, balki mintaqa va xalqaro birlashmalarda integratsiya jarayonlariga ko'maklashuvchi mamlakat sifatida ham o'zini namoyon qildi.
Agar O'zbekistonning YOIIda kuzatuvchi davlat sifatidagi ishtirokiga nazar tashlaydigan bo'lsak, tuzilma makonida mavjud muammolarni hal qilishda konstruktiv yondashuvni ko'rishimiz mumkin. Jumladan, O'zbekiston Prezidenti Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig'ilishlaridan birida kuzatuvchi-davlatlarning tashabbuslarini inobatga olish taklifini ilgari surdi, bu esa ushbu mamlakatlarning YOII faoliyatiga yanada mazmunli jalb etilishiga va keyingi integratsiyaning uyg'un jarayoniga xizmat qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning takliflari tizimli xarakterga ega bo'lib, uzoq muddatli va ko'p tomonlama hamkorlik uchun mustahkam zamin yaratishga qaratilgan.