Misr kompaniyasi O'zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo'yicha loyihani amalga oshirish imkoniyatini o'rganmoqda
Sentabr 28, 2025. 14:16 • 2 daq
QOHIRA, 28-sentyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston diplomatlari Misrning chiqindilarni qayta ishlash va qayta tiklanadigan energiya manbalari sohasidagi yetakchi operatori "GY ECO Energy for Environmental Solutions" kompaniyasi rahbari Tamer Ismail bilan uchrashuv o'tkazdilar, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Uchrashuvda ikki mamlakat o'rtasida ekologik toza texnologiyalarni joriy etish va "yashil" iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi istiqbolli tashabbuslar muhokama qilindi.
Kompaniya rahbari Tamer Ismail O'zbekiston bilan yaqin hamkorlikka tayyor ekanligini ta'kidladi. "O'zbekistonning barqaror rivojlanish strategiyasi, qayta tiklanadigan energiya manbalarini kengaytirishga qaratilgan islohotlar va ekologiya sohasidagi davlat dasturlari "GY ECO Energy" uchun imkoniyat maydoni hisoblanadi", dedi u.
Muloqot natijasida, ikki mamlakat mutaxassislari o'rtasida amaliy hamkorlikni yo'lga qo'yish, qo'shma loyihalarni muhokama qilish bo'yicha muzokaralarni davom ettirish va aniq tashabbuslarni belgilash to'g'risida kelishib olindi.
"GY ECO Energy" kompaniyasi 2018-yilda tashkil etilgan. U Sharq va Afrikada sirkulyar iqtisodiyot modelini shakllantirishda yetakchi kompaniyalardan biri sifatida e'tirof etiladi. Kompaniya faoliyati maishiy chiqindilarni energiyaga aylantirish, alternativ yoqilg'i ishlab chiqarish, "yashil" vodorod va organik o'g'itlar tayyorlash, tibbiy, sanoat va elektron chiqindilarni utilizatsiya qilish, quyosh energetikasini rivojlantirish hamda plastik va rezinani qayta ishlash kabi innovatsion yo'nalishlarni o'z ichiga oladi. Mazkur tajriba asosida kompaniya Yaponiya, Uganda, Xitoy, Vyetnam va boshqa mamlakatlarda yirik xalqaro loyihalarni amalga oshirgan.