"Kazinform" XAA: O'zbekiston va Turkmaniston o'zaro tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazishga kelishib oldi
Aprel 28, 2025. 20:18 • 59 soniya
OSTONA, 29-aprel. /"Dunyo" AA/. Qozog'istonning "Kazinform" xalqaro axborot agentligi "O'zbekiston va Turkmaniston o'zaro tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazadi" sarlavhali maqolani e'lon qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Nashrda ma'lum qilinganidek, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov 23-24-aprel kunlari tashrif bilan O'zbekistonda bo'ldi.
"Tashrif davomida O'zbekiston Prezidenti va Turkman xalqining milliy yetakchisi o'rtasida muzokaralar o'tkazildi, – deyilgan maqolada. – Unda O'zbekiston-Turkmaniston do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi".
Shuningdek, o'zaro hamkorlikning barcha yo'nalishlarida, jumladan, siyosiy, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda ko'p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Xabar qilinishicha, Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi, Hududlar forumi majlislari, madaniyat kunlari, ko'rgazmalar va hokazolar muntazam o'tkazib kelinmoqda. O'tgan yili o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 1,1 milliard dollarni tashkil etdi.