O'zbekiston Prezidenti AQSH bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdi
Avgust 28, 2025. 19:47 • 2 daq
TOSHKENT, 28-avgust. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo'lib turgan Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidentining global sherikliklar bo'yicha maxsus vakili Paolo Zampollini qabul qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, AQSH ma'muriyatining yuqori martabali vakili davlatimiz rahbariga Prezident Donald Trampning samimiy salomi va O'zbekiston mustaqilligi kuni munosabati bilan tabriklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O'zbekiston bilan AQSH o'rtasidagi strategik sheriklik va ko'p qirrali hamkorlik munosabatlarini yana-da kengaytirish masalalari atroflicha ko'rib chiqildi.
Turli darajalarda samarali aloqalar davom etayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Konstruktiv siyosiy muloqot rivojlanmoqda, faol parlamentlararo almashinuvlar amalga oshirilmoqda. O'tgan oyda Kongressda O'zbekiston kuni doirasidagi tadbirlar o'tkazildi, bu yil kuzda Kengaytirilgan strategik sheriklik muloqotining birinchi yig'ilishi bo'lib o'tadi.
Xavfsizlik sohasida, terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlik yo'lga qo'yilgan.
AQSH an'anaviy ravishda O'zbekistonning muhim iqtisodiy hamkori hisoblanadi. 2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga ko'paydi. Loyihalar portfeli 11 milliard dollardan oshgan.
Joriy yil iyun oyida o'tkazilgan Toshkent investitsiya forumida AQSHning 100 dan ortiq yetakchi kompaniyalari ishtirok etdi.
Mineral resurslar, aviatsiya, elektrotexnika, qishloq xo'jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar, ta'lim va boshqa ustuvor yo'nalishlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish uchun katta salohiyat mavjudligi qayd etildi.