O'zbekiston Prezidenti sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish va ularni iqtisodiyot hamda ijtimoiy sohalarga keng joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi
Oktabr 06, 2025. 16:04 • 3 daq
TOSHKENT, 6-oktyabr. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun mamlakatimizda sun'iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish hamda ularni iqtisodiyot va ijtimoiy sohalarga keng joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, bugungi kunda dunyoda sun'iy intellekt texnologiyalari iqtisodiyot, ta'lim, sog'liqni saqlash, xavfsizlik va boshqa muhim yo'nalishlarda asosiy vositalardan biriga aylanmoqda. Sun'iy intellekt texnologiyalari davlat boshqaruvida samaradorlikni oshirish, resurslardan tejamkor foydalanish, aholiga ko'rsatiladigan xizmatlar sifatini yaxshilashga xizmat qiladi.
So'nggi yillarda O'zbekistonda ham bu sohada tizimli islohotlar amalga oshirilib, mamlakatimiz sun'iy intellektni tatbiq etish bo'yicha xalqaro reytingda 17 pog'ona yuqoriladi. Hozirda O'zbekiston 188 davlat ichida 70-o'rinni, Markaziy Osiyo bo'yicha esa birinchi o'rinni egallab turibdi.
Prezidentimiz ta'kidlaganidek, bu natijalar sohada qo'yilgan ilk qadamlar samarasidir, ammo oldinda hali ko'p ish turibdi. Shu maqsadda o'tgan yili 2030-yilgacha mo'ljallangan Sun'iy intellektni rivojlantirish strategiyasi qabul qilindi va Raqamli texnologiyalar vazirligi huzurida maxsus markaz tashkil etildi.
Taqdimotda sohani rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari ko'rib chiqildi.
Iqtisodiyot va ijtimoiy sohalarda sun'iy intellekt loyihalarini joriy etish maqsadida 50 million dollar mablag' ajratilgan. Sog'liqni saqlash, ta'lim, qishloq xo'jaligi, energetika, transport, ekologiya va moliya sohalarini qamrab olgan 86 ta loyiha shakllantirildi. Hozirda sun'iy intellektni qo'llash uchun zarur hisoblash imkoniyatlarini yaratish maqsadida "superkompyuter klasteri"ni tashkil etish ishlari jadal olib borilmoqda.
– Sun'iy intellektni tezroq rivojlantirish uchun doimiy ravishda ilg'or, o'zini oqlagan xorijiy va mahalliy tajribalarni o'rganib borish zarur. Buning uchun sohada samarali faoliyat yuritayotgan vatandoshlarimiz, xorijiy ekspertlar va xususiy sektor bilan yaqin hamkorlikni yo'lga qo'yish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Taqdimotda sun'iy intellekt sohasida zamonaviy hisoblash quvvatlarini o'zimizda yaratish, ma'lumotlar markazlarini qurish va bunga investitsiya kiritmoqchi bo'lgan tadbirkorlar uchun jozibador muhitni ta'minlash muhimligi qayd etildi.
Sun'iy intellektni rivojlantirishda eng muhim omil – malakali kadrlar tayyorlash. Bu ishlarni maktablardan boshlash, informatika o'qituvchilarini qayta tayyorlash, yangi avlod darsliklarini ishlab chiqish zarurligi ta'kidlandi.
Sohada kadrlar tayyorlashni jadallashtirish maqsadida ko'plab dasturlar amalga oshirilmoqda. "Bir million sun'iy intellekt yetakchilari" milliy dasturi doirasida yoshlar uchun aistudy.uz va omp.aistudy.uz platformalari ishga tushirildi, ularda SI bo'yicha 5 ta bepul onlayn o'quv dasturi yo'lga qo'yilgan. Dastur doirasida 2027-yilga qadar 1 million nafar yosh sun'iy intellekt sohasidagi bilim va ko'nikmalarga ega bo'ladi.
Yoshlarning istiqbolli loyihalarini aniqlash va qo'llab-quvvatlash uchun barcha hududlarda Sun'iy intellekt xakatoni yo'lga qo'yiladi. Shu kunlarda Nukus shahrida sog'liqni saqlash bo'yicha "HealthTech AI Hackathon" musobaqasi muvaffaqiyatli o'tkazildi. Bu tajribani kengaytirib, ta'lim, sud tizimi, suv xo'jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirish yo'nalishlarida ham o'tkazish muhimligi qayd etildi.
Prezidentimiz taqdimot qilingan chora-tadbirlarni qo'llab-quvvatlab, ularni sun'iy intellektni joriy etishni yana-da jadallashtirish, ilg'or tajribani amaliyotga tatbiq etish, sohada kadrlar salohiyatini oshirish yo'nalishida yana-da takomillashtirish va kengaytirish bo'yicha topshiriqlar berdi.