O'zbekiston va Turkiya yetakchilari telefon orqali muloqot chog'ida keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
Iyul 24, 2025. 18:26 • 51 soniya
TOSHKENT, 24-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog'an bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, suhbat avvalida Turkiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, mustahkam sog'lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar O'zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O'zbekiston bilan Turkiya o'rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ko'p qirrali hamkorlik munosabatlarini yana-da rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Davlatlararo hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Turli darajalarda samarali muloqotlar davom etmoqda, tovar va yuk ayirboshlash, investitsiya ko'rsatkichlari o'smoqda, qo'shma korxonalar soni va aviaqatnovlar ko'paymoqda. Madaniy-gumanitar tadbirlar o'tkazilmoqda.
O'zbekiston va Turkiya Prezidentlari telefon orqali muloqotda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining bo'lajak navbatdagi yig'ilishiga puxta tayyorgarlik ko'rishga alohida e'tibor qaratdilar.