O'zbekistonlik hojilar xalqimizni duo qilmoqda
TOSHKENT, 31-may. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun O'zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy shayx Nuriddin Xoliqnazar bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, hozirgi muborak kunlarda aziz yurtdoshlarimiz Haj ziyorati uchun Makkai mukarramada bo'lib turishibdi. O'zbekiston yetakchisi ular uchun yaratilgan sharoitlar, nuroniylarning salomatligi va kayfiyati haqida so'radi.
Muftiy hazratlari Haj amallarini sidqidildan, mukammal ado etish uchun barcha tashkiliy choralar ko'rilganini ta'kidladi.
Ayni paytda 15 ming nafar hojilarimizning barchasi Saudiya Arabistoniga yetib borgan. Ularga 300 dan oshiq guruh rahbari, 50 nafar oliy toifali shifokor, 10 dan ziyod oshpazlar va boshqa mutaxassislar hamrohlik qilmoqda.
Bu yil, O'zbekiston tomonining talabiga muvofiq, Arafot hududidagi chodirlar yopiq tarzda barpo etildi. Ularning atrofi issiq o'tkazmaydigan panellar bilan o'ralgan, sovutish tizimi o'rnatilgan, gilam va to'shaklar solingan. Bu hozirgi yoz kunlarida ziyoratchilarga qo'shimcha qulaylik yaratadi.
Bir so'z bilan aytganda, bu yilgi haj mavsumiga yanada yuqori darajada tayyorgarlik ko'rilib, barcha zarur sharoitlar hozirlandi. Bundan qalbida shukronalik hissi jo'shgan yurtdoshlarimiz muqaddas joylarda turib, Yaratgandan mamlakatimiz tinchligi, xalqimiz farovonligini so'rab duolar qilmoqda.
Muftiy Nuriddin Xoliqnazar Prezidentimizga ulug' ibodat fayzi bilan yurgan hojilarimizning salomi va duolarini yetkazdi. Davlatimiz rahbari barcha ziyoratchilarga salom yo'llab, yurtimizga sog'-omon kelishlarini tiladi.
Suhbat samimiy va ko'tarinki ruhda o'tdi. Muhtaram hojilar O'zbekistonga qaytgach, mahallalarda ijtimoiy muhitini mustahkamlash, ehtiyojmand insonlarga ko'mak berish, yoshlarni ilm-ma'rifatga targ'ib etishda namuna ko'rsatishlariga umid bildirildi.