Prezident Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston xalqiga Qurbon hayiti tabrigi
Siz, azizlarni, barcha mo'min-musulmon yurtdoshlarimizni, butun xalqimizni ulug' va moʻtabar ayyom – Qurbon hayiti bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, o'zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni bildirishdan g'oyat mamnunman.
Jamiki islom ummati uchun qadrli bo'lgan ushbu shukuhli bayram – Iyd al-Adhoni el-yurtimiz bilan birgalikda tinch va osoyishta muhitda kutib olayotganimiz uchun, avvalo, mehribon va qudratli Alloh taologa behisob shukronalar aytamiz.
Hech shubhasiz, keyingi yillarda Yangi O'zbekistonda ijtimoiy, xalqchil davlat barpo etish, uning ma'naviy asoslarini mustahkamlash va ta'sirchanligini oshirishda muqaddas islom dini, uning asosiy bayramlaridan biri bo'lgan Qurbon hayiti ham muhim rol o'ynamoqda.
Ayniqsa, bu bayramning insonparvarlik, ahillik, saxovat va olijanoblik kabi fazilatlari yurtimizda "Inson qadri uchun, inson baxti uchun" degan ezgu g'oya asosida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarga uyg'un va hamohang bo'lib, aholining ehtiyojmand qatlamlarini qo'llab-quvvatlash, keksalar, yoshlar va xotin-qizlar haqida alohida g'amxo'rlik ko'rsatish, kambag'allikni qisqartirishga qaratilgan dasturlarimiz samarasini oshirishga xizmat qilayotganini alohida ta'kidlash o'rinlidir.
Bugungi kunda mamlakatimizda turli millatlar va diniy konfessiyalar o'rtasidagi hamjihatlikni mustahkamlash, vijdon erkinligini ta'minlash, diniy-ma'rifiy merosimizni asrab-avaylash, yosh avlodni milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida tarbiyalash bo'yicha ulkan ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu haqda so'z yuritganda, islom dinining ezgu tamoyillarini chuqur o'rganish, buyuk tariximiz va madaniyatimiz durdonalarini, mashhur allomalarimizning boy merosini to'plash va keng targ'ib etishga alohida e'tibor qaratilayotganini ta'kidlash lozim. Jumladan, ko'hna Sharq moʻjizasi – Samarqand shahri 2025-yilda islom madaniyati poytaxti, deb e'lon qilindi, ulug' vatandoshimiz Imom Moturidiyning 1155 yillik tavallud sanasi yurtimiz bo'ylab keng nishonlanmoqda, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy va Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazlari qatoriga, shu yil Buxoro shahrida o'z faoliyatini boshlaydigan Bahouddin Naqshband ilmiy-tadqiqot markazi ham qo'shildi.
Poytaxtimiz Toshkent shahrida bunyod etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markazi ilmiy-ma'naviy yo'nalishdagi ulkan va noyob loyiha sifatida el-yurtimiz va xalqaro jamoatchilikda katta qiziqish uyg'otmoqda. Bu muazzam maskan ko'p ming yillik qadimiy tariximiz, boy va betakror milliy madaniyatimizning yorqin timsoli sifatida Yangi O'zbekiston hayotidagi g'oyat muhim voqeaga aylanadi, deb ishonaman.
Shu saodatli kunlarda 15 ming nafar vatandoshimiz muqaddas haj ziyoratini ado etmoqda. Ezgu duo va niyatlar ijobat bo'ladigan mana shunday munavvar lahzalarda ularni ham Qurbon hayiti bilan samimiy qutlab, Yaratgandan yurtimizga sog'-omon qaytib kelishlarini so'raymiz.
Umid qilamizki, muhtaram hojilarimiz jamiyatimizda birdamlik, oila va mahallalarimizda mehr-oqibat muhitini yanada mustahkamlash, yoshlarimiz tarbiyasini kuchaytirish, ularni ilm-ma'rifatga, zamonaviy kasb-hunarlarni egallashga, Vatan himoyachisi bo'lishga targ'ib etish, muhtoj insonlarga ko'mak berishda alohida ibrat va namuna ko'rsatadilar.
Qalblarimiz quvonchga to'lgan ushbu fayzli kunlarda xorijiy davlatlarda bo'lib turgan vatandoshlarimizni ham bugungi ulug' ayyom bilan chin dildan qutlab, ularga sog'lik-omonlik, baxt va omad tilaymiz.
Jahonning uzoq-yaqin o'lkalaridagi musulmon ummatini ham qizg'in tabriklab, ularning xalqlari va mamlakatlariga tinchlik, ravnaq va farovonlik tilab qolamiz.
Hozirgi kunda dunyo naqadar murakkab va tahlikali bo'lib borayotganini barchamiz ko'rib turibmiz. Bunday keskin sharoitda yurtimizda tinchlik, o'zaro hurmat va totuvlik muhitini saqlab, barcha soha va tarmoqlarda fidokorona mehnat qilib ko'zlagan yuksak maqsadlarimizga yeta olamiz.
Albatta, o'z tarixida ne-ne sinov va mashaqqatlardan munosib o'tgan mard va olijanob xalqimiz bunga har tomonlama qodir.
Bu yo'lda el-yurtimizga mansub mehr-oqibat, o'zaro birlik va jipslik biz uchun beqiyos kuch-qudrat manbai bo'lib xizmat qiladi, deb ishonaman.