O'zbekiston Prezidenti Yangi Toshkent shahrida barpo etilgan yerosti avtomobil yo'lini ko'zdan kechirdi
Avgust 29, 2025. 14:03 • 2 daq
TOSHKENT, 29-avgust. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun poytaxtimizning Yangi O'zbekiston ko'chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo'lini ko'zdan kechirdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, yo'l infratuzilmasini rivojlantirish va transportlar harakatiga qulaylik yaratish – muntazam jarayon. Bu, ayniqsa, aholi soni oshib, hududi kengayib borayotgan Toshkent uchun dolzarb masala.
Xususan, so'nggi yillarda Yangi O'zbekiston ko'chasida istirohat bog'i, uy-joylar, universitet va Olimpiya shaharchasi qurildi. Bu ko'cha kelgusida Yangi Toshkent shahriga olib boruvchi asosiy yo'llardan biri bo'ladi.
Shu bois, Yangi O'zbekiston ko'chasi bo'ylab uzunligi 468, kengligi 25 metr bo'lgan yerosti avtomobil yo'li barpo etildi. U soatiga 10 mingdan ziyod avtomobilni o'tkazish imkoniyatiga ega.
Tunnelning usti yashil hududga aylantirilib, "Yangi O'zbekiston" bog'i bilan Olimpiya shaharchasi o'rtasida piyodalarning xavfsiz harakatlanishi ta'minlandi.
Shuningdek, mazkur yo'nalishda loyihalashtirilgan metro yo'li uchun tunnel va bekat ham qurildi.
Aytish joizki, yurtimizda amalga oshirilayotgan har bir loyihada ekologik jihatlar alohida inobatga olinadi. Yangi O'zbekiston ko'chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo'li mashinalarning vaqt sarfini 2 barobarga qisqartirib, kuniga 1 tonna yonilg'i iqtisod qilinishiga va atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori 2 tonnaga kamayishiga sabab bo'ladi.
Davlatimiz rahbari yerosti avtomobil yo'lining zamonaviy standartlar asosida tashkil etilganiga e'tibor qaratdi. Bu kabi ravon yo'llar xalqimizga qulaylik yaratib, turizm rivojiga hissa qo'shishi qayd etildi.