O'zbekiston Prezidenti Yaponiya delegatsiyasini qabul qildi
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, Yaponiyaning ushbu yetakchi moliyaviy instituti ishtirokidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo'shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko'rib chiqildi.
JBIC mamlakatimiz iqtisodiyotining muhim tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilishga hissa qo'shayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda qo'shma loyihalar portfeli, shu jumladan neft-kimyo, to'qimachilik sanoati, energetika, axborot texnologiyalari, infratuzilma va boshqa yo'nalishlarda qariyb 4 milliard dollarga yetdi.
Yangi uch yillik hamkorlik dasturi doirasida Yaponiya kompaniyalari ishtirokida "yashil" energetika, IT, transport va sog'liqni saqlash sohalarida kooperatsiya loyihalarini tez fursatda tayyorlash va ilgari surish muhim ekani ta'kidlandi.
O'zbekistonda Yaponiya xalqaro universitetini ochish bo'yicha amaliy choralar ko'rish muhimligi qayd etildi.