O'zbekiston Prezidenti tashqi savdo va transport-logistika sohalarida kechiktirib bo'lmaydigan choralar muhokamasi bo'yicha yig'ilish o'tkazdi
Iyun 23, 2025. 22:37 • 53 soniya
TOSHKENT, 23-iyun. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun tashqi savdo va transport-logistika sohalarida kechiktirib bo'lmaydigan choralar muhokamasi bo'yicha yig'ilish o'tkazdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, so'nggi kunlarda Yaqin Sharqda ro'y bergan harbiy harakatlar shundoq ham notinch vaziyatni yanada keskinlashtirdi. Bu O'zbekistonning jahonga chiqish yo'llariga va tashqi savdo aloqalariga salbiy ta'sir etmay qolmaydi.
Shu bois vaziyatni to'g'ri baholab, tashqi savdo, investitsiya, transport sohalarida tezkor choralar ko'rish shartligi qayd etildi.
Xususan, eksport yo'nalishlarini diversifikatsiya qilish, yuklarni boshqa xavfsiz portlarga ko'chirish zarur. Bu esa, dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, tashish xarajatining 30 foizgacha oshishiga sabab bo'lishi mumkin. Shu bois hamkor davlatlar bilan muqobil yo'llarni kelishish, eksportchi korxonalarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha topshiriqlar berildi.
Transport vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda boshqa daxldor idoralar rahbarlariga tadbirkorlik subyektlari bilan yaqindan ishlab, eksport-import amaliyotlariga ko'maklashish, mahsulotlariga qo'shimcha bozorlar topish vazifasi qo'yildi. Shu bilan birga, ishlab chiqarishni izchil davom ettirish, ichki bozorda narx barqarorligini ta'minlash muhimligi ta'kidlandi.