O'zbekiston Prezidenti korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi
Iyul 29, 2025. 20:34 • 2 daq
TOSHKENT, 29-iyul. /"Dunyo" AA/.  Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun maishiy korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish chora-tadbirlari bo'yicha taqdimot bilan tanishdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, bu judayam dolzarb, ko'pchilik aholiga daxldor masala. Chunki korrupsiyaviy holatlarning 75 foizi shahar va tumanlarda maishiy shaklda bo'lyapti.
Shu bois 5 mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig'ilishida bu illatga barham berish vazifasi qo'yilgan edi. Shu maqsadda, Prezidentning 21-apreldagi farmoni bilan, Bosh prokuraturada korrupsiya omillarini tahlil qilish bo'limi tashkil qilindi. Hududlarga muntazam chiqib, bunday omillar o'rganib borilmoqda.
Prokuratura tizimidagi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi va ilmiy-tadqiqot markazida 200 dan ortiq mutaxassis ilm va tahlil bilan shug'ullanayapti. Umuman, huquq-tartibot idoralarida 100 mingdan ziyod xodim korrupsiyaning oldini olish bo'yicha ishlayapti.
Lekin ko'p hollarda bu illatning sabablari chetda qolib, oqibati bilan kurashilayapti. Korrupsiyaga yo'l qo'ymaydigan preventiv choralar hali yetarli emas. Har kuni odamlarning ishi tushadigan hokimlik, kadastr, bank va soliq idoralarida byurokratiya, "korrupsiyaviy tuynuklar" to'liq yo'qolgani yo'q.
Taqdimotda shu boradagi qo'shimcha chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Yurtimizda 43 ta nazorat idorasi bor. Hamma vazirliklarda komplayens nazorat bo'limlari tashkil etilgan. Avvalo, ularning samaradorligini oshirish vazifasi qo'yildi. Vazirlik va idoralar huzuridagi inspeksiyalarning bu boradagi faoliyatiga ham tanqidiy munosabat bildirildi.
Prezidentimiz korrupsiyaning faqat kamaygani emas, qanchasining oldi olinganiga qarab, davlat idoralari faoliyatini baholash kerakligini ta'kidladi.
Yer ajratish bo'yicha shaffof tizim joriy qilingan. Lekin, joylarda bu borada noqonuniy xatti-harakatlar haligacha uchrab turibdi. Shu bois kadastr, "O'zbekkosmos", qurilish va boshqa tegishli tashkilotlar ma'lumotlarini tahlil qilib, bunday holatlarga butunlay chek qo'yish shartligi ko'rsatib o'tildi.
Prokuratura tizimini to'liq raqamlashtirish va barcha sohalar ustidan "raqamli nazorat" o'rnatish zarurligi ta'kidlandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi yig'ilishida parlamentning mas'ul qo'mitalariga mahallagacha tushib, korrupsion holatlarning kelib chiqish sabablarini o'rganish, davlat xaridlarida to'g'ridan-to'g'ri shartnomalarni kamaytirish, yoshlar o'rtasida korrupsiyaga murosasizlik muhitini shakllantirish kabi dolzarb masalalarda tavsiyalar berilgan edi.