O'zbekiston Prezidenti poyezdda qashqadaryolik faollar bilan muloqot qildi
TOSHKENT, 19-iyun. /"Dunyo" AA/. Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahridan Shahrisabzga ketayotib, poyezdda qashqadaryolik faollar bilan samimiy muloqotda bo'ldi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, cuhbatda shaharu qishloqlardagi o'zgarishlar, aholi hayoti, bugungi tinchlik qadri haqida so'z bordi.
"Inson qadri uchun, inson baxti uchun" degan ezgu g'oya davlatimizning faoliyat dasturiga aylangan. Shu asosida aholining turmush sharoitlarini yaxshilash, daromadi va farovonligini oshirish, mahallalarni obod qilish ijtimoiy hayotimizda yetakchi o'ringa chiqmoqda.
Hududlar imkoniyatini to'liq ishga solish, kambag'allikni qisqartirishga qaratilgan dasturlar natijasida yurtimizning o'zida munosib mehnat sharoitlari yaratilmoqda. Yoshlar va xotin-qizlar daromadli kasblarga o'qitilyapti.
Iqtisodiyotdagi tarkibiy o'zgarishlar samarasida sanoat jadal rivojlanmoqda, ilg'or texnologiyali korxonalarda qo'shilgan qiymat yaratilmoqda. Qishloq xo'jaligi, turizm, transport, energetika sohalarida ulkan loyihalar ishga tushirilmoqda.
Prezidentimiz iqtisodiyot rivoji, aholi kayfiyatida yo'llarning ahamiyati yuqori ekanini ta'kidlab, bu borada mutasaddilarga topshiriqlar berdi. Oxirgi 2 yilda yurtimizda 40 ming kilometr yo'l va 540 ta ko'prik ta'mirlangan. Bu yil Qashqadaryoda jami 100 kilometr magistral yo'llar ta'mirlanishi rejalashtirilgan. Bu loyihalarni tezlashtirish, yo'l bo'ylarini obodonlashtirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Nuroniylar bu o'zgarishlarni xalqimiz o'z hayotida sezayotgani, islohotlarga yuqori baho berayotganini aytishdi. Xotin-qizlar vakili barcha sohalarda ayollarga keng imkoniyatlar berilgani, natijada ular o'z oilasi va mehnat jamoalarida qadr topib, hayotidan rozi bo'lib yashayotganini so'zlab berdi.