JIDUda "O'zbekistonning "yumshoq kuch" diplomatiyasi omili sifatida meros. Ma'nolar hududi" monografiyasining taqdimoti bo'lib o'tdi
Oktabr 07, 2025. 15:42 • 2 daq
TOSHKENT, 7-oktyabr. /"Dunyo" AA/. Bugun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) O'zbekistonning madaniy merosi mamlakatning xalqaro siyosatini va "yumshoq kuch" vositalarini shakllantirishdagi rolini yorituvchi monografiyaning taqdimoti o'tkazildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Monografiya muallifi O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan madaniyat arbobi, falsafa fanlari doktori Shahnoza G'aniyeva.
Tadbir O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi mutasaddilari, xorijiy davlatlar elchilari va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, ilmiy va akademik doiralar vakillari, madaniyat va san'at arboblari, mahalliy hamda xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o'qituvchilari ishtirokida bo'lib o'tdi.
Taqdimotda so'zga chiqqanlar monografiyaning O'zbekiston tarixiy va madaniy merosining davlat tashqi siyosiy qiyofasini shakllantirishdagi rolini o'rganishga bag'ishlangan fundamental ilmiy tadqiqot sifatidagi dolzarbligini ta'kidladilar.
Ta'kidlanganidek, siyosiy ta'sir vositasi sifatida "yumshoq kuch"ni o'rganish chuqur tarixga ega bo'lgan noyob merosga ega O'zbekiston uchun alohida ahamiyat kasb etadi. Shu nuqtai nazardan, monografiya nafaqat madaniy diplomatiyaning mohiyatini ochib beradi, balki tarixiy merosning tashqi siyosatning muhim vositasiga qanday aylanishini ham ko'rsatib beradi.
Tadqiqot strategiyasi nufuzli muzeylar va qo'lyozma fondlaridagi to'plamlarni o'rganishga asoslanadi. Bu to'plamlarning ko'pchiligi ilk bor batafsil tahlil uchun taqdim etilgan bo'lib, O'zbekistonning qadimgi davridan XX asr birinchi yarmigacha bo'lgan madaniyati va san'atini o'rganuvchi tadqiqotchilar uchun bebaho ma'lumotlar manbaidir.
Monografiyaning har bir bobi boy faktologik va tahliliy asosga ega bo'lib, havolalar, izohlar va artefaktlar tavsiflari bilan ta'minlangan. Diqqatga sazovor jihati shundaki, Shahnoza G'aniyevaning ushbu asari nafaqat sof ilmiy tadqiqot, balki tashqi siyosat, madaniy diplomatiya, muzey ishi va sharqshunoslik sohasidagi mutaxassislar uchun amaliy qo'llanma hamdir. Bir qator qoidalarni O'zbekistonning madaniy strategiyalari va diplomatik tashabbuslarini ishlab chiqishda qo'llash mumkin.
Tadbir ishtirokchilarining fikricha, "O'zbekistonning "yumshoq kuch" diplomatiyasi omili sifatida meros. Ma'nolar hududi" nomli monografiya zamonaviy dunyoda tarix, san'at va siyosatning o'zaro bog'liqligini aks ettiruvchi madaniy diplomatiya haqidagi ilmiy fikrni rivojlantirishga qo'shilgan muhim hissadir.