Shu yil 30-iyundan keyin Rossiyaga borishni rejalashtirayotgan O'zbekiston fuqarolari diqqatiga!
TOSHKENT, 26-iyun. /"Dunyo" AA/. Rossiya Federatsiyasiga chet elliklarning kirishi va chiqishi bo'yicha yangi qoidalar joriy etilmoqda, deb xabar qilyapti "Dunyo" AA muxbiri Rossiya Tashqi ishlar vazirligining ijtimoiy tarmoqlardagi ma'lumotiga tayanib.
Rossiya Federatsiyasi Hukumatining 2024-yil 7-noyabrdagi "Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo'lmagan shaxslarning Rossiya Federatsiyasiga kirishi va Rossiya Federatsiyasidan chiqib ketishi qoidalari va shartlarini sinovdan o'tkazish bo'yicha eksperiment o'tkazish to'g'risida"gi qaroriga muvofiq 2025-yil 30-iyundan 2026-yil 30-iyungacha bo'lgan davrda Rossiya Federatsiyasi Davlat chegarasi orqali barcha nazorat-o'tkazish punktlarida chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo'lmaganlarning Rossiya Federatsiyasiga kirishi va Rossiya Federatsiyasidan chiqishi qoidalari hamda shartlarini sinovdan o'tkazish bo'yicha eksperiment o'tkaziladi. Eksperimentni tashkil etish qoidalarida biometrik shaxsiy ma'lumotlarni yig'ish nazarda tutilmagan.
Hujjatga ko'ra, Rossiya Federatsiyasiga vizasiz kirishni rejalashtirayotgan chet el fuqarolari mamlakatga kirishdan oldin Yagona identifikatsiya va autentifikatsiya tizimida ro'yxatdan o'tishlari va Rossiya Federatsiyasiga rejalashtirilgan kirishdan kamida 72 soat oldin "ruID" mobil ilovasidan foydalangan holda elektron shaklda ariza topshirishlari kerak (favqulodda holatlarda, 4 soatdan kechiktirmay).
Quyidagilar V #ruID da mavjud:
- Chet elliklar uchun servis va xizmatlar;
- Ariza holati haqida bildirishnoma;
- Rossiyada bo'lganingiz haqida ma'lumot.
Chegarani kesib o'tganingizdan va Davlat xizmatida hisob qaydnomangizni tasdiqlaganingizdan so'ng, ilovada shaxsni tasdiqlovchi hujjat bilan birga taqdim etilishi mumkin bo'lgan QR -kod yaratiladi.
Chet el fuqarolarining Rossiya Federatsiyasiga viza rejimi asosida, shu jumladan yagona elektron viza bilan kirish tartibi avvalgidek o'z kuchida qoladi.