Latviyaga tashrif buyuradigan uchinchi davlat fuqarolari uchun avvaldan xabardor qilish tartibi joriy etilmoqda
Avgust 30, 2025. 13:48 • 2 daq
• 1284
RIGA, 30-avgust. /"Dunyo" AA/. Latviya Imigratsiya to'g'risidagi qonuniga o'zgartishlar kiritildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Yangi tartibga ko'ra, shu yil 1-sentyabr sanasidan boshlab Yevropa Ittifoqining boshqa davlatlari tomonidan berilgan shengen vizasi yoki yashasha guvohnomasi bilan Latviyaga tashrif buyuradigan uchinchi davlat fuqarolari, jumladan, O'zbekiston fuqarolari uchun avvaldan xabardor qilish tartibi joriy etilmoqda.
Unga ko'ra, Latviya tomonidan rasmiylashtirilgan viza yoki yashash guvohnomasi ega bo'lmagan uchinchi davlat fuqarolari Latviyaga safar qilishlaridan kamida 48 soat avval "eta.gov.lv" sayti orqali o'zlari haqida tegishli ma'lumotlarni taqdim etishlari lozim. Bu majburiyat Latviya orqali tranzit harakatlanuvchi shaxslarga ham tadbiq etiladi.
Latviyaga tashrif buyuruvchi shaxs shaxsan o'zi "eta.gov.lv" sayti orqali so'ralgan ma'lumotlarni taqdim etadi hamda tegishli tasdiq elektron manziliga kelib tushishini kutishi lozim.
Latviya Ichki ishlar vazirligi rasmiy saytida e'lon qilingan ma'lumotga ko'ra, taqdim etilishi lozim bo'lgan ma'lumotlar sirasiga quyidagilar kiradi:
-safar (kirish) maqsadi;
-rejalashtirilgan turish vaqti va joyi;
-safar yo'nalishi;
-aloqa ma'lumotlari;
-shaxs yoki uning qarindoshi egallab turgan saylanadigan lavozimlarda faoliyat yuritishi;
-saylovda nomzod sifatida qatnashganligi;
-davlat yoki mahalliy hokimiyat organlarida amaldorlik (hozirgi yoki sobiq) maqomi;
-Qurolli kuchlar, maxsus xizmatlar, chegara qo'shinlari, bojxona, ichki ishlar, adliya yoki tashqi ishlar (shu jumladan diplomatik) xizmatlarda faoliyat olib borganlik haqidagi ma'lumotlar.
Latviya Ichki ishlar vazirligi ma'lumotiga ko'ra, agar xorijlik ushbu ma'lumotlarni taqdim etmasa yoki noto'g'ri/to'liq bo'lmagan ma'lumot bersa, ma'muriy javobgarlikka tortiladi.