Indoneziya din ishlari vaziri Nasiruddin Umar: O'zbekiston - muqaddas zamin, Samarqand shahri esa Makka va Madinaga olib boruvchi asosiy darvoza
Aprel 29, 2025. 10:53 • 2 daq
JAKARTA, 29-aprel. /"Dunyo" AA/. Indoneziya poytaxtida O'zbekiston turizm salohiyatining taqdimoti o'tkazildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirda Indoneziya sayyohlik kompaniyalari rahbarlari, Turizm va Din ishlari vazirliklari mas'ul xodimlari hamda matbuot vakillari ishtirok etdi.
"Qanot Sharq" aviakompaniyasi rahbariyati joriy yilning kuzgi mavsumidan boshlab Jakarta-Samarqand-Jidda yo'nalishida havo qatnovlari yo'lga qo'yilishini e'lon qildi. Samarqand shahri va "Umra+" dasturi doirasida indoneziyalik sayyohlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqidagi videofilm namoyish etildi.
Anjumanda so'zga chiqqan Indoneziya din ishlari vaziri Nasiruddin Umar O'zbekistonning islom sivilizatsiyasi rivojiga qo'shgan hissasi, ushbu zamindan yetishib chiqqan buyuk zotlar, mutafakkir va ulamolar to'g'risida so'zlab berdi.
–O'zbekiston – muqaddas zamin. Samarqand shahri esa Makka va Madinaga olib boruvchi asosiy darvoza, – dedi vazir Nasiruddin Umar. – Movarounnahr ulamolari Indoneziya orollarida islom dini ta'limotini qaror toptirishda alohida o'rin tutadi. Islom olamining buyuk dahosi, Qur'ondan keyingi o'rinda turuvchi "Al Jomiy as-Sahihi" kitobining muallifi Imom Buxoriy O'zbekiston zaminida tavallud topgan. O'zbekiston Prezidentining farmoni bilan taniqli muhaddisning qabri joylashgan Samarqand yonidagi Xartang qishlog'ida ulug'vor yodgorlik majmuasi barpo etilmoqda. Ziyoratgoh dunyo musulmonlari uchun eng ahamiyatli tuhfa bo'lishi muqarrar. Shubhasiz, ushbu voqea nafaqat Yangi O'zbekiston tarixida balki islom dini rivojlanishi tarixida ham munosib o'rin egallaydi.
Imom Buxoriy indoneziyaliklar uchun nihoyatda qadrli shaxs. Uning maqbarasini ziyorat qilish har bir musulmonning orzusi. Mamlakatimiz birinchi Prezidenti Sukarno ham bundan 70 yil muqaddam ya'ni 1956-yilda muhaddisning qabrini ziyorat qilgan.
Har yili 1 million 200 mingdan ortiq vatandoshimiz Umra amallarini ado etish uchun Saudiya Arabistoniga yo'l oladi. Ziyoratchilarimiz aksariyat hollarda Istambul, Qohira, Doha, Ammon shaharlarida to'xtab o'tishadi. Samarqand shahri o'zining boy tarixi, yuksak madaniyati, islomiy obidalari, tamaddun maskanlari, o'zbeklarga xos mehmondo'stlik qadriyatlari, aholisining indoneziyaliklarga bo'lgan iliq munosabati nuqtai nazaridan qayd etilgan shaharlardan ko'p marotaba afzaldir.
Indoneziya tomoni, shuningdek, "Umra+Samarqand" dasturini ommalashtirishda har tomonlama ko'mak ko'rsatishga tayyorligini bildirib, bugungi nutqi o'zining ijtimoiy tarmoqlardagi akkauntlarida joylashtirilishi va keng jamoatchilikka yetkazilishini urg'uladi.
Shuningdek, targ'ibot va tashviqot qilish orqali "Umra+Samarqand" turpaketini ommalashtirish va Indoneziyadan O'zbekistonga turistlar sonini keskin oshirish imkoniyati mavjud ekanligini ta'kidlandi.
Tadbir doirasida "Qanot Sharq" aviakompaniyasi vakillari va Indoneziyaning "ASITA" turizm agentliklari tashkiloti raisi Rusmiati Nunung o'rtasida Jakarta - Samarqand - Jidda yo'nalishida aviaqatnovlarni yo'lga qo'yish va indoneziyalik turistlarga xizmat ko'rsatish to'g'risida hamkorlik memorandumi imzolandi.