Vengriya parlamenti yangi prezidentni sayladi
Yashirin ovoz berish jarayonida uning nomzodini 140 nafar deputat qo‘llab-quvvatladi, olti nafari qarshi ovoz berdi. 73 yoshli Andrash Baku nomzodini parlamentdagi o‘rinlarning uchdan ikki qismidan ko‘prog‘iga ega bo‘lgan hukmron “Tisa” partiyasi ilgari surdi.
Yangi prezident 19-avgust kuni lavozimga kirishadi. Ungacha prezident vazifasini parlament spikeri Agnes Forstxoffer bajaradi. U Viktor Orban davrida lavozimga tayinlangan va o‘tgan oy bosh vazir Peter Madyar boshchiligidagi yangi hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy o‘zgarishlar doirasida lavozimidan chetlatilgan Tamash Shuyokning o‘rnini egallaydi.
Andrash Baka 1991-yilda Strasburgdagi Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining (IHES) birinchi vengriyalik sudyasi bo‘lgan huquqshunos olimdir. U IHESda 17 yil ishlagan. 2009-yilda parlament uni olti yil muddatga Vengriya Oliy sudi raisi etib saylagan.
Uning vakolatlari Viktor Orban hukumati bilan ziddiyatdan so‘ng muddatidan oldin tugatilgan edi. U sudyalarning majburiy pensiyaga chiqish yoshini 70 yoshdan 62 yoshgacha kamaytirishga qarshi chiqdi va buni sud tozalashlari deb atadi. Keyinchalik u Yevropa Inson Huquqlari Sudiga murojaat qildi. Sud Vengriya hukumati uning huquqlarini buzgani haqida qaror chiqardi va unga taxminan 100 ming yevro to‘lashni buyurdi.
Peter Madyarning o‘zi Andrash Bakuning hayot yo‘li demokratik huquq-tartibot va konstitutsiyaviy tamoyillarga sodiqlik namunasi ekanini taʼkidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Vengriya qonun ustuvorligi va konstitutsiyaviy boshqaruvga qaytishi kerak.