O‘zbekiston–Belarus o‘zaro ishonch va pragmatik hamkorlik asosida ko‘p qirrali sheriklikni mustahkamlamoqda
Iyul 08, 2026. 08:10 • 5 daq
TOSHKENT, 8-iyul. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8–9-iyul kunlari rasmiy tashrif bilan Belarusda bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekiston–Belarus munosabatlarining zamonaviy bosqichi barqaror ijobiy dinamika va hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlar bo‘yicha izchil kengayib borayotgani bilan tavsiflanadi.
Ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarga 1993-yil 21-yanvar kuni asos solingan. Belarusning Toshkentdagi elchixonasi 1994-yil fevraldan faoliyat yuritmoqda, O‘zbekistonning Minskdagi elchixonasi esa 2017-yil oktyabrda tashkil etilgan bo‘lib, 2018-yil martdan to‘liq faoliyat boshlagan. O‘tgan davr mobaynida tomonlar o‘rtasida keng ko‘lamli shartnomaviy-huquqiy baza shakllangan hamda siyosiy, iqtisodiy va gumanitar sohalarda hamkorlikning katta tajribasi to‘plangan.
O‘zbekiston–Belarus hamkorligining shartnomaviy-huquqiy bazasi o‘zaro hamkorlikning deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab oladi. Hozirgi kunda savdo, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, transport, ta’lim, madaniyat, fan, sog‘liqni saqlash va hududlararo hamkorlik sohalarida 126 ta ikki tomonlama hujjat imzolangan.
Asosiy hujjat 1991-yil 6-noyabrda Toshkentda tasdiqlangan Davlatlararo munosabatlar asoslari to‘g‘risidagi shartnoma bo‘lib, u O‘zbekiston–Belarus sherikligini rivojlantirishning huquqiy asosini tashkil qiladi. Bu tomonlarning suveren tenglik, o‘zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olish tamoyillariga sodiqligini ifodalaydi.
Hukumatlararo hamkorlik ikki tomonlama aloqalarning muhim tarkibiy qismi sanaladi. 2022–2026-yillarda O‘zbekiston va Belarus Bosh vazirlarining qator o‘zaro tashriflari amalga oshirilgan bo‘lib, ularda savdo-iqtisodiy hamkorlik, sanoat kooperatsiyasi, logistika va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilingan.
Parlamentlararo hamkorlik o‘zaro aloqalarning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, so‘nggi yillarda yana-da tizimli va amaliy tus oldi. Parlamentlararo hamkorlik tizimida O‘zbekiston–Belarus ayollar biznes-forumlari alohida o‘rin tutadi. Ular ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va gumanitar aloqalarni kengaytirish uchun samarali maydonga aylangan.
Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha ham O‘zbekiston–Belarus sherikligi barqaror ijobiy dinamikani namoyon etmoqda. Xalqaro iqtisodiy konyunkturaning murakkabligiga qaramasdan, tomonlar o‘zaro savdo hajmini izchil oshirish, investitsiya hamkorligini kengaytirish va sanoat kooperatsiyasini mustahkamlashga erishmoqda.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi 5 barobardan ziyodga oshdi hamda 2017-yildagi 181,7 million dollardan 2025-yil yakunlari bo‘yicha rekord 965 million dollarga yetdi. Ijobiy dinamika joriy yilda ham davom etmoqda. 2026-yil yanvar–aprel oylari yakunlariga ko‘ra, o‘zaro savdo hajmi 340,4 million dollarga yetdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qariyb uchdan birga ko‘pdir.
O‘zaro savdo tuzilmasi yuqori darajada diversifikatsiyalangani bilan ajralib turadi. Belarus O‘zbekistonga oziq-ovqat va kimyo sanoati mahsulotlari, mashina va uskunalar, transport vositalari va xomashyo yetkazib beradi, O‘zbekiston esa sanoat va oziq-ovqat mahsulotlari, xizmatlar va qayta ishlash sanoati tovarlarini eksport qiladi.
Investitsiyaviy hamkorlik ham ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga sezilarli hissa qo‘shmoqda. Hozirgi kunda O‘zbekistonda Belarus kapitali ishtirokida 244 ta korxona faoliyat yuritmoqda, Belarusda esa O‘zbekiston biznesi ishtirokida 229 ta kompaniya ishlamoqda.
2025-yilda Belarusning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 104,4 million dollarni tashkil etdi. Iqtisodiy hamkorlikni muvofiqlashtirish 2001-yilda tashkil etilgan Ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya tomonidan amalga oshiriladi.
O‘zbekiston–Belarus munosabatlarini mustahkamlashda ikki davlat hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni rivojlantirish ham muhim omil hisoblanadi. Bu erishilgan siyosiy kelishuvlarni aniq iqtisodiy, investitsiyaviy va gumanitar loyihalarga aylantirish imkonini beradi.
2017-yildan buyon O‘zbekiston va Belarus hududlari delegatsiyalarining 40 dan ortiq o‘zaro tashriflari amalga oshirilgan. Faol almashinuv mahalliy hokimiyat organlari, ishbilarmon doiralar va jamoat tashkilotlari o‘rtasida aloqalarni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Hududlararo sheriklikni rivojlantirishda forumlar alohida o‘rin tutadi. Ular an’anaviy ravishda davlat rahbarlari rasmiy tashriflari doirasida tashkil etiladi va milliy ko‘rgazmalar, investitsiya salohiyati taqdimotlari hamda hamkorlik kelishuvlarini imzolash marosimlari bilan uyg‘unlashgan holda o‘tadi.
Madaniy-gumanitar aloqalar o‘zaro do‘stlik, anglashuv va ta’lim, fan hamda madaniy almashinuvlarni kengaytirishga yo‘naltirilgan.
Belarusning ijodiy jamoalari muntazam ravishda O‘zbekistonda o‘tkaziladigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida ishtirok etib keladi. O‘zbek madaniyati vakillari esa Belarus maydonlarida, jumladan, Vitebskdagi “Slavyan bozori” xalqaro san’at festivalida qatnashadi. Ikki davlatda madaniyat kunlari muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Madaniy aloqalarni mustahkamlashda tarixiy shaxslar xotirasi ham ramziy ahamiyatga ega. 2018-yilda Toshkentda belarus adabiyoti klassigi Yakub Kolas haykali ochildi. 2019-yilda esa Minskda buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy haykali o‘rnatildi.
Ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasida ham aloqalar jadal rivojlanmoqda. Toshkentda Belarus–O‘zbekiston tarmoqlararo amaliy texnik malaka instituti tashkil etilgan. Ikki davlat oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida ikki tomonlama diplom dasturlari amalga oshirilmoqda. Muhandislik-texnik oliy bilim yurtlari rektorlari forumi va kasbiy ta’lim anjumanlari akademik hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Fan, kinematografiya va turizm sohalaridagi rishtalar ham mustahkamlanmoqda. Belarusda O‘zbekiston kinosi kunlari va O‘zbekistonda Belarus kinosi kunlari muntazam o‘tkazilib kelinadi. Ikki davlat vakillari xalqaro kinofestivallarda ishtirok etib, turizm tashkilotlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirmoqda.
Sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlik jadal rivojlanayotgan yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. 2023-yilda birinchi tibbiyot forumi –O‘zbekiston–Belarus sog‘liqni saqlash va tibbiy ta’lim kunlari bo‘lib o‘tdi. Forum davomida tibbiyot muassasalari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan 120 dan ortiq kelishuvga erishilgan.
O‘zbekistonda istiqomat qilayotgan belarus diasporasi gumanitar aloqalarni mustahkamlashda muhim rol o‘ynamoqda. Hozirgi kunda mamlakatimizda taxminan 18 ming etnik belarus yashaydi. Milliy madaniyatni saqlash va xalq diplomatiyasini rivojlantirishga Toshkentdagi “Svitanak” madaniyat markazi va Angrendagi belarus madaniyat markazi katta hissa qo‘shmoqda.
Shu tariqa, O‘zbekiston–Belarus munosabatlari barqaror rivojlanish bilan ifodalanadi. Yuqori darajadagi siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy sheriklikning kengayishi, hududlararo munosabatlar va gumanitar sohadagi hamkorlik ikki davlatning uzoq muddatli manfaatlariga mos ravishda serqirra aloqalarini yana-da mustahkamlash uchun mustahkam asos yaratadi.