Uzbekistan’s fruit and vegetable potential draws attention at International Trade Fair in Germany
BERLIN, February 15. /Dunyo IA/.  “FRUIT LOGISTICA-2026”, one of the world's largest international exhibitions for the trade, processing and export of fruits and vegetables, was held in the German capital, reports Dunyo IA correspondent.
The exhibition was held under the motto “Growing Together”, with a strong emphasis on international cooperation this year. The prestigious event attracted over 3,000 participants from 90 countries, showcasing advanced technologies in agricultural production, storage, packaging and logistics, as well as innovations in food processing.
At the national “Made in Uzbekistan” pavilion, more than 20 companies presented their products, including “Musaevs Agrifoods” LLC, “Fergana Exim Agro” LLC, “Eastern Agro Export” LLC, “Chortoq Mineral Water” LLC, “Urgut-Ufa Invest” LLC and “Lord Fruits” LLC. The display featured fresh and processed fruits and vegetables, spices, soft drinks and other products made in Uzbekistan.
As part of the exhibition, the Uzbek delegation held B2B meetings with major importers from the European Union, Italy, the Netherlands, Spain, France, the host country and other states. Discussions focused on expanding export markets, joint investment projects in food processing and the supply of fruits and vegetables, as well as prospects for developing broader trade and economic cooperation.
Participation by Uzbek exporters at the event - recognized as an international hub for innovation and advanced technologies in agribusiness - opened new opportunities for collaboration with foreign companies. The exhibition also served as a platform for exploring global trends in agribusiness and understanding evolving consumer demands.
Additionally, with the involvement of diplomats, open and interactive dialogues were conducted in Tashkent with Uzbekistan’s major exporters and importers. During the exhibition, Ambassador Dilshod Akhatov visited the national pavilion, held individual meetings with all participants, assessed existing needs and reaffirmed the Embassy’s commitment to supporting Uzbek entrepreneurs in accessing the German market.
Organizers and participants of the exhibition shared their impressions with Dunyo Information Agency:
Anna Klose, Co-founder and Project Manager of Bridging Connect Executives (BCE) and business relations expert, said:
-  Our company primarily helps producers and exporters from Central Asia enter the German market. We organize dedicated business meetings for exporters, accompany them at international exhibitions and company visits, and facilitate contacts with partners and clients, building strong business bridges between Germany and Uzbekistan. At the exhibition, we met with several Uzbek companies, discussed cooperation and partnership opportunities, plans for entering the German market and how to support them along the way. We are very pleased with this collaboration.
Jamil Maksudi, Advisor to the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan:
-  Today, global markets face numerous logistical challenges and factors causing rapid price fluctuations. It is therefore crucial for producers, exporters, and logistics and transport companies worldwide to come together, exchange experience, and share information. This year, Uzbekistan participated in the exhibition alongside other countries. Over three days, numerous bilateral meetings were held, laying the groundwork for future successful agreements. Partners from the European Union, particularly from Scandinavian countries, Turkey, the United States, Spain and Italy, expressed strong interest in Uzbek products - fruits, vegetables, dried fruits and other agricultural goods.