Export potential of Uzbekistan presented at "Korea Import Fair 2025"
SEOUL, July 10. /Dunyo IA/. From July 7 to 9, Uzbek entrepreneurs participated in the international exhibition "Korea Import Fair 2025", held at the COEX Exhibition Center in Seoul, reports Dunyo IA correspondent.
The event brought together over 1,500 entrepreneurs, manufacturers, and business representatives from more than 100 countries. The exhibition served as an important platform for promoting products in the South Korean market, seeking new trade partners, and developing international economic cooperation.
Uzbekistan presented its national exposition under the brand "Made in Uzbekistan", showcasing its export potential and a wide range of national products across nine dedicated stands. More than 20 leading Uzbek exporters actively participated.
The national exposition featured dried fruits, nuts, juices, canned goods, sweets, vegetable oils, and other processed food products. Thanks to their high quality, natural composition, and export orientation, these products attracted significant interest from buyers, distributors, and importers in South Korea.
The Uzbek stand was visited by representatives of the South Korean government, heads of diplomatic missions from foreign countries, and members of local and international business communities. They highly appreciated the exhibited products, noting their compliance with high-quality standards and strong market demand.
This event facilitated the promotion of Uzbek products not only in the Korean market but also globally, as well as the establishment of close ties with foreign partners.