"UEW 2025" – Regional partnership for sustainable energy
TASHKENT, May 12. /Dunyo IA/. Uzbekistan Energy Week "UEW 2025", the premier congress and exhibition event for the country’s fuel and energy sector, will take place from May 13 to 15, 2025, at the CAEx Uzbekistan exhibition center in Tashkent, reports Dunyo IA correspondent.
The event is organized by "Iteca Exhibitions" international exhibition company in collaboration with "ICA Eurasia Group" and "Congresses of Central Asia" (CCA). It is officially supported by the Ministry of Energy of Uzbekistan, "Uzbekneftegaz" JSC, the Committee of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on Entrepreneurship, Competition Development, and Industry, the Ministry of Investment, Industry and Trade, and the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan.
"UEW 2025" encompasses several key industry events, such as the 27th International Oil and Gas Exhibition and Conference – "OGU 2025", 18th International Exhibition on Energy, Energy Saving, Nuclear Energy, and Alternative Energy Sources – "Power Uzbekistan 2025", Specialized section on Green Energy Saving Technologies – "GETCA 2025", and the 5th International Energy Conference.
Additionally, within the framework of the Week, G2B and B2B meetings, along with presentation sessions within the exhibition zones, and a series of youth-focused events under the banner of the "Youth Energy Congress" will take place.
These exhibitions and conferences serve as a communication platform for productive dialogue among all market participants, including government representatives and the business community of Uzbekistan.
Over three days, leading companies from all segments of the fuel and energy sector will gather to showcase technological advancements across the industry.
To date, 90 speakers and 1,420 delegates, 420 companies and brands across 32 countries have confirmed their participation, including Austria, Azerbaijan, Belarus, China, Denmark, France Germany, Georgia, India, Iran, Italy, Japan, Kazakhstan, Republic of Korea, Kyrgyzstan, Lithuania, Malaysia, Monaco, the Netherlands, Poland, Romania, Russia, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, Tajikistan, Turkmenistan, Turkey, the UAE, the United Kingdom, the USA, and Uzbekistan. Companies from Germany and Turkey will present their national pavilions, collective participation is expected from companies of Belarus, China, Italy, Republic of Korea, and Russia.
Uzbekistan Energy Week 2025 highlights the sustained interest of foreign investors and technology companies in Uzbekistan’s energy market. With a growing focus on sustainable technologies, the event continues to solidify its position as a key energy platform in Central Asia.