June 14, 2026. 17:00 • 2 min
TASHKENT, June 14. /Dunyo IA/. The international conference titled “Central Asia – the Core of the Shanghai Cooperation Organization: A Space of Peace and Shared Development” was held in Dushanbe, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the conference was attended by Deputy Foreign Ministers of the SCO member states, heads of international and regional organizations, as well as representatives of leading think tanks and research institutions.
The delegation of Uzbekistan was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Mirvokhid Azimov.
The participants discussed the growing role of Central Asia as the geographical, and strategic core of the SCO, contributing to sustainable development and stability across the Organization’s space. The discussions also focused on strengthening regional connectivity, expanding trade and economic cooperation, and further enhancing the institutional capacity.