Immigration Services Agency of Japan Discusses Better Conditions for Legal Employment of Uzbek Citizens
May 29, 2026. 12:10 • 50 sec
TOKYO, May 29. /Dunyo IA/. Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev yesterday met with Hideharu Maruyama, Commissioner of the Immigration Services Agency of Japan, in Tokyo, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA of Uzbekistan, during the talks, the parties discussed further development of bilateral cooperation in the field of migration, creation of favorable conditions for lawful employment of Uzbek citizens in Japan, as well as protection of the rights and interests of citizens.
The sides reaffirmed their readiness to expand practical cooperation in labor migration, strengthen interagency contacts and continue exchanging experience on migration management and regulation.