Deputy Foreign Minister of Uzbekistan and Japan’s Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs Discuss Prospects for Expanding Cooperation
May 29, 2026. 11:10 • 2 min
TOKYO, May 29. /Dunyo IA/. Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev yesterday met with Arfiya Eri, Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan, in Tokyo, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA of Uzbekistan, during the talks, the parties discussed the current state and prospects for further development of the strategic partnership between Uzbekistan and Japan.
The sides emphasized the importance of further enhancing political dialogue, deepening trade, economic and investment cooperation, as well as expanding collaboration in the fields of education, innovation, green development and human capital.
The parties also thoroughly reviewed issues of bilateral cooperation in the consular and legal sphere. In particular, they exchanged views on strengthening cooperation in the field of migration and establishing mechanisms for direct interaction between the consular institutions of the two countries.
At the conclusion of the meeting, the sides reaffirmed their readiness to consistently develop Uzbekistan–Japan relations in the spirit of mutual benefit and practical partnership.