May 21, 2026. 20:25 • 2 min
TASHKENT, May 21. /Dunyo IA/. First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhromjon Aloev met with Mark Smith, Director General of the International Water Management Institute, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the meeting, parties discussed priority areas of cooperation, including the joint implementation of projects in the fields of efficient water resource management, development of the irrigation sector and introduction of innovative technologies in agriculture.
Particular attention was also paid to further expanding practical cooperation between Uzbekistan and the International Water Management Institute, implementing joint scientific research and educational programs, as well as promoting initiatives aimed at ensuring water security and sustainable development in Uzbekistan and Central Asia.