Tashkent hosts meeting of the Subcommittee on Security Cooperation of the Uzbek–Chinese Intergovernmental Committee on Cooperation
April 20, 2026. 20:00 • 59 sec
TASHKENT, April 20. /Dunyo IA/. The regular meeting of the Subcommittee on Security Cooperation of the Uzbek–Chinese Intergovernmental Committee on Cooperation was held in Tashkent today, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, from the Uzbek side, the meeting was co-chaired by Deputy Minister of Foreign Affairs Bobur Usmanov and from the Chinese side by Deputy Minister of Foreign Affairs Liu Bin.
During the meeting, representatives of the competent authorities of both sides exchanged views on priority areas of cooperation in the field of security and discussed future plans.