September 20, 2025. 11:58 • 2 min
BEIJING, September 23. /Dunyo IA/. A comprehensive article titled "Uzbekistan in Support of the Sustainable Development Goals" has been published in China’s "Lookwe" magazine, reports Dunyo IA correspondent.
The article notes that the 80th session of the United Nations General Assembly, dedicated to sustainable and inclusive growth, is scheduled to take place in New York City in September of this year.Against the backdrop of climate change, food and energy insecurity, and mounting global uncertainty, the spotlight is on how countries are adapting their reforms to the 2030 Agenda.
"For Uzbekistan, the moment offers a chance to show how, in just eight years, domestic transformation has become part of the international development narrative. As of June 2025, Uzbekistan ranks 62nd out of 167 countries in the UN’s global SDG Index, with a score of 73.1, – as written in the publication. – That placement underscores steady progress in meeting both national and international commitments, even as structural challenges remain".
It is noted that Uzbekistan’s success in achieving the Sustainable Development Goals is recognized beyond its borders.
As reported by Chinese media, Uzbekistan participates in international water-use conventions and cooperates with UNDP, ECAT, the Global Water Partnership and others.
"According to OECD estimates (2023), in 2022 some 71% of government spending was SDG-related. Social objectives received the lion’s share: about $415 million for poverty reduction (SDG 1), $1.2 billion for healthcare (SDG 3) and $2.7 billion for education (SDG 4). By contrast, financing for the "green transition" has been more limited", - as written in the article.
The article notes that in eight years, Uzbekistan has shown it can align domestic reform with the UN’s 2030 Agenda, while pioneering financial instruments and forging new partnerships. But demographic pressures, water scarcity and climate risks require systemic responses.
The way forward will hinge on deepening reforms, boosting access to green finance, and playing an active role in global climate talks.
"The Development Strategy of New Uzbekistan for 2022–2026" and "Uzbekistan–2030" provide the necessary foundation, but their successful implementation depends on the consistent continuation of reforms and integration into international processes", – as stated in the conclusion of the "Lookwe" article.