Attitude from Germany: Uzbekistan promotes the ideals of enlightenment, peace and religious tolerance
July 27, 2026. 14:31 • 2 min
BERLIN, July 27. /Dunyo IA/. German Islamic scholar and Head of the “Cultur-Cooperation International e.V.” organization Kathleen Göbel, shared her impressions regarding her participation in the First International Forum of Islamic Civilization, reports Dunyo IA correspondent.
According to the scholar, this prestigious conference, which brought together leading scientists, experts, and public figures from 50 countries around the world, became a platform for mutual respect, open dialogue and solidarity among representatives of various states and academic schools.
German expert highly commended Uzbekistan's rich scientific and educational heritage, specifically recognizing the profound contributions made by great scholars such as Imam al-Bukhari, Imam at-Tirmidhi and Imam Maturidi to world civilization.
In particular, she was deeply impressed by the immense construction and development work carried out at the Imam al-Bukhari Complex, as well as the implementation of a contemporary museum featuring artificial intelligence technologies.
Kathleen Göbel placed special emphasis on the significance of the noble concept put forward by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev: “Enlightenment against ignorance”.
In her view, Center of Islamic Civilization constructed in Tashkent is a unique platform accessible not only at the national level but also to the entire region and the international community - serving to counter Islamophobia and hostility through the power of knowledge and enlightenment.