Trade and economic relations between Tashkent and Guangzhou expanding
TASHKENT, June 26. /Dunyo IA/. With the support of the Consulate General of Uzbekistan, a delegation of Chinese business representatives led by Chen Ximin, President of the Guangzhou Committee for the Promotion of Foreign Trade, visited Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
As part of the visit, a business forum was organized in cooperation with the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, focusing on the economic potential of the country.
During the presentations, detailed information was provided on the favorable and secure business environment created in Uzbekistan for foreign companies, including the system of incentives and preferences, key regional industries, and promising investment projects.
In the course of B2B negotiations, agreements were reached to enhance mutual business exchanges and to develop joint investment and trade projects.
Following the negotiations, a cooperation agreement was signed between the Tashkent City Department of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan and the Guangzhou Committee for the Promotion of Foreign Trade.