Shanghai companies to visit Uzbekistan to explore business opportunities
SHANGHAI, June 13. /Dunyo IA/. Representatives of the Consulate General of Uzbekistan met with the management of the Shanghai International Medical Center “New Hongqiao” (IMC-Shanghai New Hongqiao), as well as leading technology companies of China, reports Dunyo IA correspondent.
In particular, the representatives of Uzbekistan held meetings with Deputy General Director of “IMC-Shanghai New Hongqiao”, Yu Wenqian, as well as with the management of such companies as “Xuzhou Yooyee Motors Co., Ltd.”, “Shanghai Green Material Zhongda New Material Technology Co., Ltd”. (Brand “Firebull”) and “Shanghai Zhuliu Technology Co., Ltd.” (Brand “Footprint”).
Chinese side was informed about the significant infrastructural potential of Uzbekistan, the complex of preferences being created for foreign investors, as well as the reforms being carried out in our country. At the same time, information was presented on the “Tashkent Pharma Park” research and production pharmaceutical cluster and its main criteria.
The representative of “IMC – Shanghai New Hongqiao”, taking into account the similarity of the concept and main criteria of the Center and “Tashkent Pharma Park”, expressed readiness to establish cooperation with Uzbek specialists.
In addition, the Head of the International Trade Department of “Xuzhou Yooyee Motors Co., Ltd.”, Monica Gu Mohua, noted that Uzbekistan is a promising market for the company due to its growing population.
Also, the founder of “Firebull” Zheng Mo and the General Director of “Footprint”, Li Dan, pointed out significant changes in Uzbekistan, especially in the construction industry.
Following the results of the meetings, agreements were reached on a visit of representatives of “Xuzhou Yooyee Motors Co., Ltd.” and the “Firebull” and “Footprint” brands to Uzbekistan this year to study the market and hold separate meetings.