"O'zbekiston mahsulotlari" fair opens in Sweden
STOCKHOLM, June 27. /Dunyo IA/. Yesterday marked the opening of the now traditional overseas trade fair "O'zbekiston mahsulotlari" in Sweden, reports Dunyo IA correspondent.
The fair, organized with the support of the Embassy of Uzbekistan in Stockholm, features participation from around 30 domestic entrepreneurs showcasing their products.
Taking into account the preferences of Swedish consumers, the exhibition presents fresh fruits and vegetables, citrus fruits, melons, as well as dried, freeze-dried, and canned environmentally friendly products.
On the first day of the fair, more than five pre-export agreements were reached. Representatives of major importing companies expressed interest in importing vegetables, particularly onions, dried products such as prunes, dried apricots, raisins, and fresh fruits from Uzbekistan.