“Agenzia Nova”: TIIF 2026 will preserve and expand the established format, combining high-level political dialogue, trade negotiations and sectoral discussions
June 14, 2026. 11:30 • 2 min
ROME, June 14. /Duny' IA/. Italian news agency “Agenzia Nova” published an article dedicated to the upcoming Tashkent International Investment Forum, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes that within a relatively short period, the Tashkent International Investment Forum has transformed into one of the most authoritative platforms for discussing the prospects of the economic development of Central Asia and strengthening international investment cooperation.
It is emphasized that the steady growth in the number of participants and the expansion of the forum's geography reflect the increasing interest of the international community in the economic transformations being carried out in Uzbekistan. According to the agency, the forum is becoming an important mechanism for interaction between the public sector, international financial institutions and private business.
Particular attention is paid to the high level of representation of the upcoming event. The participation of heads of state and government, representatives of the largest international financial organizations, investment funds, and transnational companies is viewed as evidence of the strengthening of Uzbekistan's position on the global investment map.
As “Agenzia Nova” notes, a key feature of TMIF-2026 will be its practical orientation. The forum is focused not only on discussing current economic issues, but also on achieving concrete results in the form of new investment projects, the expansion of business contacts, and the signing of mutually beneficial agreements in strategically important sectors of the economy.
In conclusion, “Agenzia Nova” notes that the Tashkent International Investment Forum is a clear reflection of the large-scale transformations taking place in Uzbekistan within the framework of the New Uzbekistan strategy. The forum demonstrates the country's readiness for an open dialogue with international partners and its desire to create new opportunities for mutually beneficial cooperation, investment and sustainable development at the regional and global levels.