Growing Air Connectivity Opens a New Chapter in Uzbekistan–India Cooperation in Tourism, Education and Business
June 14, 2026. 12:30 • 2 min
NEW DELHI, June 14. /Dunyo IA/. A publication on the Indian tourism portal “Travel and Tour World” drew attention to the dynamic expansion of air connectivity between Uzbekistan and India, reports Dunyo IA correspondent.
It is noted that the increase in the number of direct flights is becoming a driver of multilateral cooperation, extending far beyond the scope of the tourism industry.
According to the publication, the growth in transport capacity directly stimulates the strengthening of ties in the fields of education, medicine, and business tourism, and intensifies business contacts between the countries.
The expansion of the geography and frequency of flights creates conditions for doctors, teachers, students, and entrepreneurs to cross borders more frequently and with less time expenditure, the material emphasizes. This is particularly important for Uzbekistan, where the demand for international education, medical services abroad and joint business projects is growing.
The authors of the tourism portal also note that the increase in the number of flights contributes to the growth of mutual tourist flow, opening up new travel destinations for citizens of Uzbekistan, and providing foreign guests with more comfortable access to the historical and cultural heritage of Uzbekistan.
In the long term, this expands opportunities for sustainable economic partnership and the integration of our country into global transport corridors.
The publication has already aroused interest among relevant departments and tour operators in India, who view the strengthening of air ties as one of the priorities for the development of international cooperation.