Orient: TIIF 2026 to bring together investors from more than 95 countries in Tashkent
ASHGABAT, May 26. /Dunyo IA/. Turkmen news agency Orient has announced the upcoming 5th Tashkent International Investment Forum (TIIF), which will be held in the capital of Uzbekistan from June 16 to 18, reports Dunyo IA correspondent.
For the fifth consecutive year, the forum will bring together representatives of businesses, sovereign wealth funds, development banks, and governments from more than 95 countries. Since its launch in 2022, the event has become one of the region’s leading investment platforms.
Following the previous forum, the total value of signed agreements exceeded USD 30 billion, while the number of participants surpassed 3,000.
Key topics of TIIF 2026 will include renewable energy, infrastructure and logistics, industry and privatization, the agro-industrial sector, as well as the digital economy and innovation.
The report notes that TIIF serves not only as a conference, but also as a platform for practical deal-making, including B2B and B2G meetings. Participants will have the opportunity to present projects, discuss investment opportunities, and establish international partnerships.