“Asdaa Oman”: Tashkent International Investment Forum to serve as a vital platform for showcasing Uzbekistan's investment potential
June 15, 2026. 14:30 • 2 min
MASCAT, June 15. /Dunyo IA/. An article dedicated to the upcoming V Tashkent International Investment Forum to be held in Uzbekistan has been published in the popular Omani edition “Asdaa Oman”, reports Dunyo IA correspondent.
The publication provides detailed coverage of the preparatory meeting for this high-level event, chaired by the Head of State of Uzbekistan.
As the publication notes, the Tashkent International Investment Forum will serve as a vital platform for showcasing Uzbekistan's investment potential and deliberating on mutually beneficial projects with foreign partners.
“The core concept of the forum lies in reinforcing Uzbekistan's status as a regional investment hub capable of not only attracting capital but also defining the long-term rules and vectors of economic development in Central Asia”, - the article states.
While the inaugural Tashkent International Investment Forum, held in 2022, was attended by over one thousand foreign guests from 56 countries, the current V forum is expected to draw more than three thousand participants from approximately 100 nations.
“Asdaa Oman” publication also specifically highlights that plenary sessions, bilateral meetings, and business dialogues are scheduled to take place within the framework of the forum.