Four children and their mother repatriated from Russia to Uzbekistan with diplomatic assistance
ST. PETERSBURG, July 18. /Dunyo IA/. A citizen of Uzbekistan, identified as M.B., sought assistance from the Consulate General of Uzbekistan after finding herself and her four children in a difficult situation without a place to live, reports Dunyo IA correspondent.
According to her account, following family disagreements, her husband left her and the children without support and forced them to leave their place of residence.
To provide practical assistance, diplomats, in cooperation with a representative of the Migration Agency in St. Petersburg, arranged temporary accommodation for M.B. and her four children.
On July 15, M.B. and her four children returned to Uzbekistan on a flight from St. Petersburg to Tashkent.