Citizen of Uzbekistan repatriated from Kuzbass of Russia for further medical treatment
KEMEROVO, August 20. /Dunyo IA/. Consulate General of Uzbekistan in Novosibirsk, with the active assistance of the leadership of the Migration Agency and the national organization of compatriots in the Kemerovo Region – Kuzbass, has successfully concluded an operation to return a citizen of Uzbekistan, B.T., to her homeland, reports Dunyo IA correspondent.
B.T. departed for Tashkent on a National Airline flight via the Novosibirsk-Tashkent route.
According to her daughter, she was met at the airport of the capital of Uzbekistan by physicians and an ambulance, which immediately transported the patient to the Republican Scientific Center for Emergency Medical Care to provide all necessary medical assistance.
As previously reported, until now, the compatriot had been under care in the intensive neurosurgery unit of the Kuzbass Clinical Center for Miners' Health Protection in the city of Leninsk-Kuznetsky, Kemerovo Region – Kuzbass.
It is particularly worth noting the coordinated and effective actions of the Consulate General, the representative office of the Migration Agency in Novosibirsk, and the organization of compatriots in the city of Kemerovo, not only in ensuring that B.T. was provided with the necessary treatment, medication, and nutrition during her stay at the Kuzbass Clinical Center for Miners' Health Protection, but also in providing daily supervision and care for her.
Moreover, through the efforts of diplomats and compatriots in Kuzbass, comfortable transportation was organized for the compatriot from the city of Leninsk-Kuznetsky to “Tolmachevo” Airport in Novosibirsk. It is recalled that due to the injuries sustained, B.T. is currently unable to move independently.
In this regard, Migration Agency purchased airline tickets for B.T. to facilitate her transport back to her homeland in a lying position.
Compatriot expressed her profound gratitude and appreciation to the leadership of Uzbekistan for the special attention dedicated to the welfare of compatriots abroad.