June 18, 2026. 16:00 • 1 min
The publication reports that Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk informed journalists that Uzbekistan is of keen interest to Russian investors, particularly as it is a rapidly growing and diversifying economy.
“The crucial factor is that Uzbekistan is a very rapidly developing economy. Highly favourable conditions for development are being established here, and it is a diversifying economy. Therefore, everything here can be of interest”, - publication quotes the Deputy Prime Minister as saying.
The agency reports that Alexei Overchuk is part of the Russian delegation accompanying Russian Prime Minister Mikhail Mishustin, who is currently in Tashkent on a two-day working visit.