“Infora News”: Over the past nine years, Uzbekistan's trade turnover with the OTS countries has increased 2.7 times
May 19, 2026. 09:25 • 3 min
ISLAMABAD, May 19. /Dunyo IA/.  Pakistani electronic publication “Infora News” published an article titled “Uzbekistan at the center of economic integration in the Turkic World. Economic agenda of new Uzbekistan takes on a regional dimension”, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes that against the backdrop of changes in global logistics, the importance of the Turkic space continues to rise. The member states of the Organization of Turkic States (OTS) form one of the largest continental regions of Eurasia, connecting the markets of Central Asia, the Caucasus, Türkiye and Europe.
Uzbekistan has emerged as a rapidly developing regional economy, rising 28 positions to 70th place in Harvard University's Economic Complexity Index over the past five years. The nation achieved a 13.4% average annual export growth, with non-energy exports increasing by 17% annually, surpassing regional and global figures.
Uzbekistan's cooperation within the Organization of Turkic States (OTS) now spans over 35 areas, with bilateral trade turnover increasing 2.7 times over the past nine years. This surge underscores a strengthening economic structure in the country's interaction with OTS partners.
“For landlocked Uzbekistan, developing transport connectivity is one of the key conditions for expanding foreign trade and integrating into international production chains. Therefore, the transport sector is becoming one of the main areas of economic cooperation within the OTS”, - the source emphasizes.
The steady growth in trade turnover among the member states has also been accompanied by a marked expansion in transport connectivity and cargo flows. Kazakhstan continues to serve as Uzbekistan’s principal transit partner, as the country’s key overland routes linking Russia, the Caucasus and Europe pass through Kazakh territory. At the same time, transport cooperation with Azerbaijan and Türkiye has been developing in a consistent and increasingly strategic manner.
The article concludes that Uzbekistan’s participation in the informal summit of the Organization of Turkic States is acquiring an increasingly practical economic dimension. Expanding trade volumes, the development of multimodal transport corridors, deeper industrial cooperation, stronger investment partnerships and enhanced digital connectivity have together laid a solid foundation for the country’s further integration into the production and logistics chains of the wider Eurasian region.