China becomes leading source of foreign-invested enterprises in Uzbekistan
TASHKENT, May 19. /Dunyo IA/. As of May 1st, 2026, a total of 19,490 enterprises with foreign investment are operating in Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the National Committee on Statistics of Uzbekistan, of the total number of enterprises, 4,427 operate as joint ventures, while 15,063 are fully foreign-owned companies. Over the past five years, the number of enterprises with foreign capital has increased by 1.4 times.
At the same time, the share of foreign-owned companies rose from 61.3 percent to 77.3 percent, reflecting growing confidence among international businesses in Uzbekistan’s economy.
China ranks first in terms of the number of operating enterprises in Uzbekistan, with 5,615 companies currently active in the country. It is followed by:
Russia — 3,308
Türkiye — 2,216
Kazakhstan — 1,259
Republic of Korea — 721
Afghanistan — 656
Azerbaijan — 452
Tajikistan — 437
United Arab Emirates — 427
India — 405
Experts note that the steady increase in the number of foreign companies has been driven by Uzbekistan’s consistent reforms aimed at improving the business climate, liberalising the economy and expanding international investment cooperation.