Uzbekistan presents Technological and Tourism opportunities at International Forum in New York
NEW YORK, May 19. /Dunyo IA/. New York hosted the international forum “AI & Business Scaling Summit NYC 2026”, during which Uzbekistan's capabilities in information technology, digital transformation and tourism were showcased, reports Dunyo IA correspondent.
The event took place within the framework of the “AI Week New York” technological platform and brought together representatives of the IT sector, business, and investment circles from the US, Uzbekistan, and other Central Asian countries.
During the forum, participants discussed the implementation of artificial intelligence in business processes, the development of the digital economy, international technological cooperation, and perspectives on interaction between companies.
Special attention was paid to Uzbekistan's potential in the IT sector. Participants were presented with information on the development of “IT Park Uzbekistan”, support measures for tech companies, the growth of IT service exports, and the conditions created to attract foreign investment.
Organizational support for the event was provided by “World Network NY”. One of the co-organizers of the forum was the head of the company, our compatriot Mukarram Turgunbaeva. The Consulate General of Uzbekistan in New York also assisted in organizing the participation of the Uzbek delegation.
A dedicated presentation on Uzbekistan was organized at the event. Guests were briefed on the country's tourism and cultural potential, and sampled elements of Uzbek national cuisine.
The forum was also attended by representatives of the diplomatic missions of Uzbekistan and Kazakhstan in New York, as well as business, IT community, and public organization representatives.
According to the participants, the forum served as an additional platform for promoting Uzbekistan's modern potential, expanding international contacts, and strengthening interaction with American business and technological circles.