Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan set to attend key bilateral meetings in Ankara
According to the telegram channel of the Akhror Burhanov, Press Secretary of the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, on January 20, The Fourth Meeting of the Türkiye - Uzbekistan Joint Strategic Planning Group will be held, co-chaired by Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of Turkey.
Additionally, Ankara will host another session under the “4+4” mechanism, with the participation of the Ministers of Foreign Affairs, Interior, and Defence of Uzbekistan and Türkiye as well as the heads of their respective security and law enforcement agencies.